آموزش بدنسازیتناسب اندام

آیا می دانید بهترین سن بدنسازی چه سنی است؟

تمرینات بدنسازی برای سلامتی فواید زیادی دارد. بدنسازی علاوه بر اینکه به تناسب اندام کمک می کند موجب قوی شدن اندام ها شده و در سلامت همه اعضای بدن هم تاثیر گذار است. اما گاهی این سوال برای ما پیش می آید که بهترین سن بدنسازی چه سنی است ؟ آیا میتوان در سنین کودکی و پیری هم به سراغ بدنسازی رفت ؟ در این بخش اطلاعاتی را درباره بهترین سن بدنسازی تقدیم می کنیم.

بهترین سن بدنسازی

بهترین سن بدنسازی

به گزارش سایت مدل 24 ، تمرینات بدنسازی برای افزایش قدرت، سلامت و تناسب اندام انجام خواهد شد. این تمرینات مقاومتی سنگین، فشار زیادی را بر بدن وارد می‌کنند و بدن در سنین مختلف، به روش‌های مختلفی نسبت به آنها واکنش خواهد داد. در بدن هر انسانی پس از ۲۰ سالگی و دوباره پس از ۵۰ سالگی تغییراتی اتفاق می‌افتند، که بر نحوه‌ واکنش بدن به بدنسازی تاثیر گذار است. عضلات و استخوان بندی کودکان و نوجوانان بطور کامل رشد نکرده‌اند، پس به آنها توصیه می شود تا پس از ۲۰ سالگی به سراغ بدنسازی نروند. همچنین یادتان باشد تمرین های بدنسازی در هر سنی با سن دیگر متفاوت است.

بهترین سن بدنسازی

کودکان، نوجوانان و بدنسازی

کودکان و نوجوانان نباید خیلی ورزش های سنگین انجام دهند. چون بدنشان رشد کافی نکرده است. بسیاری از نوجوانان و کودکان با هدف افزایش عضله و بهبود عملکرد ورزشی وزنه بلند می‌کنند. اما تمرینات آنها باید با یک فرد جوان فرق کرده و بسیار سبک تر باشد. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که کودکان و نوجوانان قبل از شروع یک برنامه‌ی تمرین قدرتی، یک ارزیابی پزشکی انجام دهند. همچنین آنها ابتدا باید با وزنه‌های سبک‌تر و تمرین کاردیوی منظم شروع کنند و تا سن مناسب تقریبا بیست سالگی وزنه های سنگین را بلند نکنند.

بهترین سن بدنسازی

۲۰ تا ۲۹: بهترین سن بدنسازی برای حجیم شدن

بین سنین ۲۰ و ۳۰، اکثر افراد به رشد کامل رسیده اند و در ۲۰ سالگی، می توانند به سراغ وزنه های سنگین بدنسازی بروند. در این زمان شما میتوانید بیشترین وزن را با کوتاهترین زمان ریکاوری لازم، بلند کنید. در این بازه سنی هدف بیشتر حجیم شدن و عضله شدن بدن است تا در آینده، کمتر تحت تاثیر کاهش تدریجی عضله قرار بگیرید. مدت ریکاوری عضله برای افراد ۲۰ ساله بعد از تمرین کردن با حداکثر نیرو، حدود ۲ روز است. با نزدیک شدن به ۳۰ سالگی، ممکن است به ۴ روز زمان استراحت نیاز پیدا کنید.

افراد مبتدی در ورزش بدنسازی باید از وزنه سبک آغاز به کار کنند. این افراد فقط به حدود ۲ روز استراحت نیاز دارند. اما کسانیکه  وزنه‌های سنگین بلند می‌کنند، ممکن است صرفنظر از سنشان حتی به ۷ روز استراحت نیاز داشته باشند. همچنین ویژگی بدن هر شخصی با شخص دیگر فرق دارد که باید به آن هم توجه کرد. کسانیکه قصد دارند این ورزش را شروع کنند باید زیر نظر مربی مجرّب و در باشگاه‌های استاندارد و مجهز فعالیت کنند تا از آسیب به آنها جلوگیری شده و به موفقیت های پی در پی دست یابند.

بهترین سن بدنسازی

۳۰ تا ۴۹: بهترین سن بدنسازی برای قوی و سالم ماندن

در سن ۳۰ سالگی، قدرت عضلانی و توانایی ریکاوری به دلیل افزایش سن، حدود ۱۰ درصد نسبت به ۲۰ سالگی کاهش می‌یابد. پس از آن، یک کاهش وزن ۵ درصد به ازای هر ۱۰ سال توصیه می‌شود. زمان ریکاوری عضله بعد از وزنه برداری سنگین از حدود ۴ روز در سن ۳۰ به حدود ۷ روز تا ۵۰ سالگی افزایش خواهد یافت. در این سنین باید تمرینات سبک تری را نسبت به دهه قبل انجام دهید و همچنین حجم سازی بدن تان کمتر می شود.

بهترین سن بدنسازی

بالای ۵۰: بهترین سن برای سود بردن از بدنسازی

بعد از 50 سالگی کم کم عضله، استخوان و توده بافت همبند، بطور طبیعی به همراه تولید هورمون کاهش می‌یابد.  بدنسازی، این اثر را حتی در افراد بالای ۹۰ سال خنثی می‌کند. بعد از ۵۰ سالگی، کاهش در وزن و افزایش در زمان استراحت بر اساس نیازهای فردی تنظیم می گردد. بدنسازان حرفه‌ای که در دهه ۶۰، ۷۰ و ۸۰ زندگیشان رقابت می‌کنند، برخی پس از شروع کردن در دهه ۵۰، ۶۰ یا بالاتر، هم قوی می‌مانند، و هم بسیار جوان‌تر از سن واقعی خودشان دیده می شوند.

طبق اطلاعات بدست آمده بدنسازان جوان میزان ترشح هورمون رشد بیشتری دارند، چون سطح اسید لاکتیک بیشتری در بدن‌شان تولید خواهد شد. افراد مسن‌تر اسید لاکتیک کمتری نسبت به جوانان تولید می‌کنند، چون بدنشان حجم عضلانی کمتری دارد. افراد باید با افزایش سن با وزنه‌های متوسط و تکرارهای بیشتری تمرین کنند.  این روش اثر مثبتی روی ترشح هورمون‌های آنابولیک می‌گذارد و به حفظ عضلاتی که سال‌ها برای ساخت آن تلاش کرده‌اید کمک خواهد کرد.

در هر حال افراد بهتر است از سن 20 سالگی به بعد به سراغ تمرینات بدنسازی رفته و با توجه به شرایط خود آن را ارتقا بدهند. بعد از 30 سال کمی باید ورزش هایشان را سبک کنند و بعد از 50 سالگی فقط به اندازه نیازشان تمرینات بدنسازی را انجام دهند.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از سایت مدل 24 تقدیم کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : http://model24.ir

5/5 ( 1 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن