سلامت

اهمیت تنفس و کیفیت آن در زندگی انسان

تنفس یعنی زندگی، تنفس مهمترین عامل بقا و ادامه حیات است. کیفیت تنفس، از خیلی جهات بر سلامتی ما تاثیر می گذارد. میدانیم که مهمترین عملی که به صورت نا خودآگاه در بدن ایجاد می شود تنفس است. اهمیت تنفس بسیار زیاد است و باید برای حفظ کیفیت آن از برخی کار های پر ضرر دوری کنیم. در این مطلب از سایت مدل24 برای شما از اهمیت تنفس صحبت می کنیم. با ما همراه باشید عزیزان.

 

اهمیت تنفس در زندگی

اهمیت تنفس

همه سلول های بدن، اکسیژن مصرف می کنند، تا بتوانند انرژی موجود غذا را آزاد کنند. سطح انرژی، قدرت ذهنی، وضعیت روانی، خلاقیت، سلامت روحی، همه و همه با اکسیژنی که از طریق تنفسی فراهم میشود، بستگی دارند. سلامتی بدون تنفس اکسیژن به هیچ وجه امکان پذیر نیست پس اهمیت تنفس بسیار زیاد است. ریه یا جگر سفید نقش مهم و دقیقی را در تنفس در بدن انسان به عهده دارد که همانا گرفتن اکسیژن از هوا و رساندن آن به جریان خون می باشد. فشارهای ناشی از زندگی امروزی، تا حدودی ایجاد تنش و اضطراب کرده و این خود باعث تنفس سطحی و محدود در افراد می گردد، در نتیجه ما انسانها، به مقدار تنفس بیشتری نیازمند هستیم، به اضافه ناراحتی های مختلف جسمی که در اثر عفونت ها، ویروس ها، آلرژی ها و بیماری های مزمن می توانند زندگی را مختل و خطر زاینده ی تنفس را بوجود بیاورند.

در بحث اهمیت تنفس بد نیست بدانید که بیشتر ناراحتی های تنفسی با آلودگی هوای محیط زندگی به طرق مختلف مانند دود سیگار و دود ماشین آلات و غیره ایجاد می گردد. برخی دیگر ناراحتی ها از سرماخوردگی معمولی ، برونشیت و ذات الریه و دیگر عفونته ای ویروسی و باکتریابی از ضعف دستگاه ایمنی بدن ناشی می شود.

 

اهمیت تنفس و خلاصه ی فیزیولوژی دستگاه تنفس

اهمیت تنفس

هوا به وسیله تنفس از نایی و نایژه ها وارد شش ها می شود، خون جاری در مویرگ های حباب های ششی، اکسیژن آن را می گیرند و برای سوخت و ساز مواد به بافتهای بدن می رسانند، انیدرید کربنیک حاصل از تنفس و احتراق از آن در بافتها نیز بوسیله جریان خون به شش ها بر میگردد و از آنجا به خارج دفع می شود. مشاهده می کنیم که ریه ها ( شش ها ) و لوله های برونشی (نای و نایژهها و نایژکها )، همواره در معرض اغلب بیماری ها قرار دارند. چون اگر بافتهای بدن دایماً به وسیله مواد زاید ناشی از سوء تغذیه آلوده گردند، این مواد طی سالیان دراز در ریه ها و لوله های برونشی جمع می شوند و این بزرگترین علت شیوع و رواج بیماری های ریوی در بین مردم پرخور و بدخوراک امروزه دنیا می باشد. سطح داخلی شش ها و نای و نایژه و نایژکها از غشای مخاطی پوشیده شده است و چون این غشاء ادامه همان غشای مخاطی حلق و بینی است. به طور مستقیم یا غیر مستقیم در معرض ابتلای به نزله واقع می گردد.

 

اهمیت تنفس و عوامل مضر بر آن

اهمیت تنفس

کشیدن سیگار اصر مخربی بر کیفیت تنفس دارد. سوء تغذیه ی دایمی یکی از مهم ترین عوامل ایجاد بیماریهای ریوی و لوله های برونشی است و این موضوع درباره سال ریوی نیز صادق است.نداشتن تمرین بدنی، پوشیدن لباس زیاد، بخصوص زیر پوشی که منجر به اشکال در تنفس پوست می شود و نیز عدم استفاده از تمامی ظرفیت ریه ها در موقع تنفس، عوامل مؤثری در ایجاد بیماری های ریوی و مجاری برونشی به شمار می آیند. از بیماری های مهم ریوی و حنجره می توان، آسم ( نفس تنگی )، برونشیت حاد، برونشیت مزمن، سرفه، آمفیزم، ذات الجنب چرکی، ذات الریه، سل ریوی، ورم حنجره، سینوزیت اشاره کرد.

 

منبع: http://model24.ir

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن