سلامت

بررسی چگونگی شکل گیری شخصیت در انسان

انسان در دنیای مادی خود، چیزی می شود که در دنیای نامرئى خو د خلق و برای ساختن آن شخصیت مورد نظر که هدف آن به انجام رساندن رسالت بزرگ هر انسان در این دنیا می باشد، در متن زیر به چند نکته کلیدی اشاره میگردد. برای داشتن اطلاعات بیشتری از شکل گیری شخصیت بهتر است با ما در این مطلب از سایت مدل24 همراه باشید.

 

چگونگی شکل گیری شخصیت

شکل گیری شخصیت

شخصیت انسان از عوامل شکل گیری شخصیت : یک انسان دوست دارد در مورد شخصیت منحصر به فرد خود چه بگوید؟ کمتر تودار و اهل تفکر باشد یا بیشتر؟ صمیمی تر و مهربانتر؟ حساس تر یا قوی تر؟ نگرانی و اضطراب کمتر؟ در هر حال در ذهن خود تصویری خلق می کند از شخصیتی که کاملا مورد نظر باشد. در این حالت کافی است که انسان بداند همه ی این تصویر سازی های ذهنی را می توان با رفتار واقعی تفسیر کرد. زیرا انسان از زمان پیدایش در این دنیا و در این قالب انسانی، در حال انجام دادن انها بوده است. اگر انسان بداند و شک نداشته باشد، میتواند شخصیتی خاصی را انتخاب کند که خواسته اش در این دنیا، به بهترین نحو تأمین گردد و به توانایی خود، هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی، اطمینان داشته باشد. آن جادوی واقعی که در زندگی کنونی، انسان را دگرگون می سازد، خلق خواهد کرد. انسان دقیقا ان شخصیتی خواهد بود که در ذهن خود به تصویر کشیده است و رفتارهایی را پیش خواهد گرفت که دیدگاه درونی جدید و معجزه آسای انسان را نشان خواهد داد.

 

 استعداد انسان از عوامل دیگر شکل گیری شخصیت

شکل گیری شخصیت

استعداد نیز جزو فاکتورهای شکل گیری شخصیت است .استعداد به طور کلی، توانایی شخصی خدادادی تلقی گردیده و موجب می شود، برخی موفق تر از دیگران باشند، جسم و وضع مادی و ظاهری انسان، برعملک درونیش در این دنیای مادی اثر می گذارد. تصمیم انسان در هر زمینه ای برای پیروز  شدن، براساسی علاقه اش قرار دارد. اگر قد کوتاه داشته است به احتمال زیاد علاقه ای نخواهد داشت که بازیکن حرفه ای بسکتبال شود.
اما اگر این علاقه را داشته باشد و بداند که می تواند این کار را انجام دهد، در آن صورت انسان براساسی این باور عمل خواهد کرد و بازیکن حرفه ای نیز خواهد شد. استعداد انسان، مانند هر ویژگی دیگرش، تابعی است از نیروی نامرئی که در جسم مادی او جاری است. استعداد در اختیار انسان، تحت تاثیر نیرویی است که در تمام وجود انسان جریان دارد. البته پذیرفتن این امر در شکل گیری شخصیت دشوار است، مخصوصاً وقتی یک عمر به شما تلقین شده است که باور داشته باشید که برخی از افراد، استعداد دارند و بقیه ندارند، اما شما می توانید حرکت چرخ جهان را تغییر دهید و استعدادی را خلق کنید که برای تأمین هدف خود، در این دنیا نیاز دارید. زندگی انسان براساس نیاز به بهتر بودن از دیگران قرار دارد.

 

هوش انسان از دیگر فاکتورهای شکل گیری شخصیت

شکل گیری شخصیت

هر انسان هوشیار باید توجه داشته باشد که انسان دارای قدرت روحی است، بی شمار و بی پایان. قابلیتهای یک انسان نامحدودند، چون حد و مرز ندارند. یادتان باشد که در این کائنات تصادف وجود ندارد. بدانید که مقصد و هدف انسان فراتر از آن است که بتوان آن را با معیارهای علمی اندازه گیری کرد. بی تردید انسان هوشیار قادر است، قابلیت خود را ان قدر بالا ببرد که بتواند هر کار فکری را انجام دهد، انسان میتواند مهارت خود را در هر زمینه ای افزایش دهد. انسان هر چه را که تا این لحظه یاد گرفته و یا نگرفته است، حاصل انتخاب های خود او بوده است، چون در وجود او گنجینه ی هوشیاری وجود دارد.

عادات و آداب از مهمترین فاکتورهای شکل گیری شخصیت : انسان باید از قدرتهای جادویی اعتقادی و قلبی خود استفاده کند. شخصیت انسان از صدها عادات ساخته شده است که امور روزمره ی زندگی خود را با آنها ترکیب و انجام میدهد. انسان می تواند عادت های یکنواخت و خسته کننده و روزمره ی خود را تغییر دهد و صرف نظر از میزان درآمد و شرایط زندگی خود، به زندگی ادامه دهد. این عادت ها و بسیاری از خصلت های شخصی یک انسان ناشی از نحوهی استفاده او از ضمیر او است. هر عادت و رسم و رسومی را که کورکورانه از آن پیروی می کند، می تواند در لحظه آن را تغییر دهد، مشروط بر اینکه به سوی کمال حرکت کند. هر عادتی را خود انسان برای خود انتخاب می کند. راه خلق معجزه، برای اینکه انسان دیگر مورد سوء استفاده دیگران قرار نگیرد و قربانی شرایط نباشد. این است که در دنیای درون خود، تحول ایجاد کند و در آن خلوت شخصی خود برای انسانی هدفمند و الهی و موفق، فضایی ایجاد نماید.

منبع: model24.i

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن