سلامت

تاریخچه سبزی سیر و خواص منحصر به فرد آن

سبزی سیر در بین ما ایرانیان و در کل دنیا به خاطر طعم خوب و خواص بسیار زیاد آن جایگاه بسیار مهمی دارد. سیر در برخی بیماری ها بدون نیاز به دارو می تواند به خودی خود یک درمان کامل باشد. به دلیل این جایگاه به خصوص ما در این مطلب از سایت مدل24 برای شما از سبزی سیر صحبت می کنیم.

 

 

تاریخچه سبزی سیر

سبزی سیر

خواص ضد عفونی سبزی سیر، پنج قرن قبل از میلاد شناخته شده بود، بر روی اهرام غزه سنگ نوشته ای وجود دارد که تاریخ آن به چهار هزار و پانصد سال قبل از میلاد میرسد؛ در این سنگ نوشته تصریح شده است که کارگرانی که این بنا را ساخته اند برای اینکه دل و جرئت داشته باشند و از بیماریها مصون بمانند هر روز یک حبه سیر می خوردند. رومیان قدیم، وقتی میخواستند جنگ خروس راه بیندازند، قبل از اینکه خروس جنگی را به صحنه نبرد بیاورند به آن حیوان سیر می خوراندند.

جنگجویان جنگهای صلیبی که توانستند به کشورهای خود بازگردند یکی از چیزهای تازه ای که از فلسطین به اروپا آوردند، سبزی سیر بود. در سال ۱۷۲۶ م. در مارسی مرضی مسری همهٔ مردم شهر را درو کرد، ولی چهار دزد با جرئت تمام به خانهٔ بیماران می رفتند و اموال آنها را می دزدیدند و ابداً مبتلا به مرخص نمی شدند، زیرا آنها هر روز چند حبه سبزی سیر میخوردند و از همان زمان ترشی سیر چهار دزد معروف شد.

سبزی سیر

معروف است که سبزی سیر به وسیلهٔ گودفروی که یکی از جنگجویان صلیبی بود و به فلسطین رفته بود، در مراجعت به فرانسه آورده شد، و کشت آن در فرانسه رواج یافت. در جنوب فرانسه سیر با استقبال عمومی روبه رو شد. امروز هم مردم جنوب فرانسه غذایی محلی دارند که از سیر و روغن زیتون درست می شود و خود سیر را هم به عنوان ادویه و چاشنی برای بیشتر غذاها به کار میبرند.

 

 

خواص کلی سبزی سیر از دیرباز

سبزی سیر

در آخر قرن چهاردهم هردون در مورد سم حشرات این نسخه را مینوشت: «سیر را بکوبید و روی جایی که حیوان سمی گزیده است بگذارید سم را بی اثر خواهد کرد.» هردون نسخه ای دیگر از سیر برای معالجهٔ یبوست داشت و دستور می داد: «سیر را بکوبید و در آب جوش بریزید و بنوشید تا شکم نرم شود.» همچنین، نسخه ای عالی برای اشخاص کر داشت و دستور می داد که اشخاص کر و کسانی که گوششان سنگین است، سیر را بکوبند و با چربی پر غاز مخلوط کنند، وقتی خنک شد در گوش بمالند تا سنگینی و کری گوششان را رفع کند.

زاکوتوس لوزیتاتوس در کتاب خود ادعا می کند که سه بچه را که به علت کرم به حال اغما افتاده بودند با نوشاندن نوشابه سیر، نجات داده است. پزشکان عصر حاضر همان خواصی را که پیشینیان برای سبزی سیر تشخیص داده بودند تشخیص داده اند. دکتر باربیه میگوید: «مواد فرار و محرک سیر کرم روده ها را دفع می کند.» خواص ضدعفونی سیر مورد توجه دکتر گرانیش می نشین و لوکلر و کوک قرار گرفته و تمام این پزشکان سبزی سیر را برای این برای امراض عفونی به کار می بردند.

 

 

خواص مفید دیگری از سبزی سیر

سبزی سیر

دکتر هانری لوکلر آلکو لاتور سیر را در معالجه سل ریوی و دکتر لوئیز، تنطور سیر را در معالجهٔ غدهٔ ریوی استعمال می کند. پزشکان بی شمار دیگری مثل دبری، پویارد و سزوگیون خواص سیر را برای معالجهٔ فشار خون و منظم کردن حرکات قلب محقق و مشخصی میدانند.مصرف سیر برای چه کسانی توصیه می شود کسانی که درد مفاصل دارند، نقرس گرفته اند و یا مبتلا به رماتیسم شده اند باید سیر مصرف کنند؛ زیرا سیر دارای این خاصیت است که رسوبات خون آنها را حل می کند. کسانی که کرم دارند، جوشاندهٔ سیر یا تنقیه سیر و شیر موجب دفع کرم آنها می شود. اشخاصی که دچار فشار خون شده اند با سیر معالجه می شوند.

 

چه کسانی نباید سیر بخورند

کسانی که درد معده دارند و نمی توانند غذا را به خوبی هضم کنند نباید سیر بخورنل. کسانی که به نفریت (ورم چرکی کلیه) مبتلا هستند نباید سیر مصرف کنند، زیرا سیر خام موجب تحریک کلیه و مثانه آنها می شود. مادرانی که شیر میدهند نباید سیر بخورند، زیرا بوی سیر در شیر آنها وارد شده و این بوی نامطبوع، موجب ناراحتی بچه ها می شود.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن