سلامت

تنظیم دمای بدن در فعالیتهای ورزشی

تنظیم دمای بدن برای ورزشکاران مساله ی مهمی است. گرم کردن و سرد کردن بدن در ورزش از مهمترین روش های تنظیم دمای بدن است که باید رعایت شود. در این مطلب از سایت مدل24 روش صحیح تنظیم دمای بدن برای شما عزیزان ورزشکار شرح داده شده است. با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

 

نکات مهم تنظیم دمای بدن در فعالیتهای ورزشی

تنظیم دمای بدن

تنظیم دمای بدن در فعالیتهای ورزشی از نکات مهمی که در فعالیت های ورزشی و جسمانی مهم است، قبل از شروع به ورزش اندامهای مختلف بدن، گرم کردن بدن است. گرم کردن با حرکات آهسته و فعالیت های سبک است که باید قبل از شروع ورزش اصلی انجام داد. هدف اصلی اماده کردن عضلات و مفاصل برای تمرین شدید یا مسابقه است. گرم کردن بدن شامل چند دقیقه حرکات سبک قبل از هر گونه تمرینات شدید است. شدت گرم کردن باید به حدی باشد که ضربان قلب ۳۰ تا ۱۰ ضربه در دقیقه بالا رود و به حدود ۹۰ تا ۱۲۰ ضربه در دقیقه برسد. با افزایش سن، مدت بیشتری برای گرم کردن و تنظیم دمای بدن احتیاج است. میزان گرم کردن به شدت تمرین و مسابقه بستگی دارد. ورزشکار حرفه ای و مبتدی، همگی احتیاج به گرم کردن قبل از تمرین اصلی را دارند.

 

گرم کردن بدن و تنظیم دمای بدن

تنظیم دمای بدن

گرم کردن بدن شامل فعالیت هایی مانند پیاده روی و دویدن به همراه چرخاندن دست ها می باشد. گرم کردن ممکن است از روش های غیر حرکتی نیز انجام شود، مانند ماساڑ، نرمش، حرکات کششی.  گرم کردن دارای فوایدی است مانند بالا بردن سوخت و ساز بدن، از تجمع اسیدلاکتیک و خستگی زود هنگام جلوگیری می شود، دمای عضلات به تدریج افزایش می یابد و افزایش دمای بدن دارای فوایدی می باشد، مانند: الف) کاهش دردپا، کاهش احتمال ضرب خوردگی و در رفتگی  ب) باعث کاهش استرس می شود  ج) سرعت انتقال پیامهای عصبی افزایش می یابد د) در گرم کردن مشکلات عضلانی و قلبی، تنفسی قبل از حاد شدن در حین تمرین اصلی یا مسابقه نمایان می شود.

 

سرد کردن بدن و تنظیم دمای بدن

تنظیم دمای بدن
بعد از تمرین اصلی، حرکات نرمشی مانند چرخاندن دستها و فعالیتهای سبک به منظور کاهش عوارض تمرین اصلی توصیه می شود. سرد کردن معمولاً ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد، به منظور برگرداندن و طبیعت بدن به موقعیت قبل از تمرین و خارج کردن بدن از شرایط تمرین به وضعیت طبیعی و پایین آوردن تدریجی ضربان قلب، جریان خون، تنفس به تدریج به حالت طبیعی بر می گردد. با سرد کردن فواید زیر عاید می شود: الف) اسیدلاکتیک سریع تر دفع می گردد و خستگی کاهش می یابد و همچنین CO2، اوره، اسیداوریک، گوگرد و غیره تولید شده در عضلات سریع تز دفع و از طریق شش ها و ادرار و عرق دفع می شود. ب) با افزایش بازگشت خون وریدی از سیاهرگهای عضلات به قلب، ضعف و سرگیجه احتمالی بعد از تمرین کاهش می یابد. ج) احتمال کوفتگی عضلانی بعد از تمرین را کاهش می دهد. د) به کاهش ادرنالین خون کمک میکند. توقف یکباره تمرین، فشار زیادی به قلب و دستگاه گردش خون وارد می سازد. چون در این حالت هورمون ها هنوز در خون بالا است. اگر بدن را بعد از تمرین و مسابقه سرد نکنید، فشار خون افزایش می یابد. خون کمتری به قلب بر می گردد، حجم ضربه ای کاهش می یابد و احتمال کوفتگی بعد از تمرین افزایش می یابد.

 

منبع: http://model24.ir

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن