سلامت

داروخانه گیاهی برای رفع گل مژه

حتما برای همه ی ما در طول زندگیمان پیش آمده است که یکبار دچار گل مژه شده باشیم و با این همه شیوع گل مژه، جای تعجب است که چرا دنیای گیاهان از آن غافل مانده است. معمولا برای درمان گل مژه چند قطره شیمیایی برای ما تجویز می شود که گاها برخی از آن ها تاثیر چندانی نمی کند و بهبودی علایم گل مژه چندین روز زمان می برد. در این مطلب ما تلاش کرده ایم که چندین نمونه از گیاهان موثر در رفع گل مژه را معرفی کنیم.

عارضه ی گل مژه

گل مژهگل مژه یک عفونت باکتریایی (معمولا استافیلوکوکی) فولیکول های مژه است که این عفونت باعث ایجاد برآمدگی پر از چرکی در درون یا بیرون پلک می شود. توده برآمده تا یک هفته بزرگ شده و بعد از آن، معمولا فروکش می کند، و احتمالا خودبه خود پاره خواهد شد. گل مژه را نباید مانند هر جوشی چلاند، چون این کار باعث گسترش عفونت می شود. برخی افراد هیچ گاه گرفتار گل مژه نمی شوند، و در میان کسانی که دچار گل مژه می شوند، عود آن زیاد است.

درمان طبیعی گل مژه

گل مژهپزشکان اغلب گذاشتن پارچه ای گرم و مرطوب روی چشم را برای تخلیه گل مژه توصیه می کنند. اغلب برای مقابله با عفونت آنتی بیوتیک هم تجویز می کنند. گیاه درمانگرها دو رویکرد درمانی برای گل مژه دارند. گیاهان آنتی بیوتیکی و گیاهانی که دستگاه ایمنی را تقویت می کنند تا بدن بتواند با عفونت آن مقابله کند.

اکیناسه موثر در درمان گل مژه: این یکی از محرک های دستگاه ایمنی است، و قبل از پیدایش آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونتها مصرف بسیار داشته است و جالب این که تحقیقات خواص تحریک کنندگی دستگاه ایمنی آن را نشان داده است. به علاوه، این گیاه بومی دشت های مرکزی امریکای شمالی خواص آنتی بیوتیکی هم دارد. به گفته دکتر دانیل ماوری، داروشناس گیاهی و نویسنده کتابهای ارزش گذاری علمی داروهای گیاهی و درمانهای تقویتی گیاهی، فقط شش میلی گرم از مواد مؤثر آن (اکسینا کوزیدها) آنتی بیوتیکی معادل یک واحد پنی سیلین است. (مقدار استاندارد تجویز پنی سیلین حدود ۱۸۰ واحد است). علاوه بر کمپرس چشم با اکیناسه، می توانید این گیاه را به صورت چای یا کپسولین (گرچه اکیناسه ممکن است زبان را موقتا دچار سوزش یا بی حسی کند، ولی این خطری ندارد.)

 

تاثیر گلدن سیل در رفع گل مژه

گل مژهگلدن سیل هم مانند اکیناسه هم تقویت کننده دستگاه ایمنی است و هم خاصیت آنتی بیوتیکی دارد. در یک مطالعه، بربرین (ماده مؤثر موجود در گلدن سیل)  بیشتر از آنتی بیوتیک قدرتمند کلرامفنیکل با عفونتهای ناشی از استافیلوکوک مقابله کرد. بربرین فقط یکی از مواد دارویی موجود در گلدن سیل و خویشاوندان آن (زرشک، ماهونیا، ویلوروت) است. می توانید گلدن سیل را به صوت چای یا کپسول بخورید، ولی استفاده از آن به صورت کمپرس هم مفید است.

سیب زمینی و آویشن مفید گل مژه

گل مژهدکتر وارو تایلر، استاد گیاهان دارویی دانشگاه پوردیو، میگوید: «برای درمان گل مژه، ورقه هایی تازه از درون سیب زمینی درآورده و آن را میان پارچه ای تمیز روی عارضه بگذارید. گاه گاه ورقه سیب زمینی را عوض کنید. بسیار جالب بود که بعد از چند ساعت تورم کاهش یافت، عارضه رو به بهبود می نهد، و همان شب کاملا از بین رفت.» اگر دچارگل مژه شدید، علاوه بر خوردن اکیناسه و گلدن سیل، چای غلیظ آویشن هم درست کرده و به صورت کمپرس روی آن بگذارید. آویشن غنی از تیمول است که یک گند زدای قوی است، و بیش از یک دوجین ترکیبات گندزدای دیگر هم دارد.

 بابونه را در درمان گل مژه استفاده کنید

گل مژهبابونه گل هایی شبیه به چشم دارد، پس عجیب نیست که گیاه درمانگرهای سنتی شستشوی چشم با این گیاه را برای درمان گل مژه پیشنهاد می کردند. گیاه درمانگرهای استانی در بسیاری از موارد درمان های خود را بر اساس شباهت گیاه با بخش گرفتار بدن انجام می دادند. دکتر رودولف فری  مولف کتاب پزشکی گیاهی، کمپرس چای بابونه گرم را پیشنهاد می کند.

 

سیر و میوها و سبزیجات در رفع گل مژه مفیدند

گل مژهبه نظر می رسد گیاه درمان گرها سیر را برای همه عفونت ها تجویز میکنند. من هم با این کار موافقم، چون سیر یک آنتی بیوتیک قوی است. پیشنهاد می شود یک دوجین حبه های خردشده سیر بخورید. حتی اگر حالا هم سیر می خورید، برای درمان گل مژه باز هم سیر بیشتر بخورید.  طبیعت درمانگرها خوردن میوه و سبزی بیشتر را برای مقابله با عفونت نیز پیشنهاد می کنند. اینها غنی از ویتامین ها، مخصوصا بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) و ویتامین های C و E هستند. همچنین می توانید مکمل ویتامینی هم بخورید. یک مطالعه بر روی افراد سالمند نشان داد که خوردن روزانه مکمل های ویتامینی کارکرد دستگاه ایمنی را به طور قابل توجهی بالا می برد.

منبع: http://model24.ir

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن