سلامت

داروخانه ی سبز در درمان واریس

بسیاری از گیاه درمانگر ها  فکر می کنند دلیلی برای خوردن گل بنفشه در درمان واریس وجود دارد. این ممکن است باورنکردنی به نظر آید، چون کمتر کتابی در زمینه گیاهان دارویی به چنین چیزی اشاره کرده اند. ولی من گزارش های جالبی خوانده ام که در آنها ادعا شده است بنفشه می تواند در درمان و پیشگیری از واریسهای سیاه رگی مؤثر باشد. ولی پیش از شروع به توضیحات در این مورد، لازم است در این مطلب چیزهایی درباره علل واریس بگویم.

علل اصلی ابتلا به واریس

واریس
این عارضه وقتی روی می دهد که دریچه های درون سیاه رگها، که مانع برگشت خون به عقب می شوند، کار خود را درست انجام ندهند. خون در جاهایی از سیاه رگ تشکیل حوضچه های کوچکی داده و سیاهرگ ها و مویرگ های نزدیک آنجا متسع و متورم شده و خون به درون بافت های اطراف نشت می کند. این حالت اغلب در پاها اتفاق می افتد، که سیاه رگها سطحی تر هستند، و رگه های کبودی و طرح های عنکبوتی از واریس پدیدار می شود. ولی این بیماری می تواند در هر جایی از بدن رخ دهد. اگر این واریس در ناحیه اطراف مقعد پدیدار شود، ایجاد بواسیر می کند. و اگر در کیسه بیضه باشد، واریکوسل نام دارد. واریس حدود ۱۵ درصد مردم، مخصوصا زنان، را گرفتار می کند، و سابقه خانوادگی آن در بیماران زیاد است. واریس پاها بیشتر در ساق و طرف داخلی ران دیده می شود.

درمان واریس با گیاهان

واریس

همراهان عزیز مدل24: تعدادی از گیاهان، از جمله بنفشه، در درمان و پیشگیری از واریس مؤثر هستند که ما تا حدودی در این قسمت از مطلب برای شما آن ها را نام برده و طریقه مصرفشان را بازگو می کنیم.

شاه بلوط هندی: در پزشکی سنتی، شاه بلوط هندی را برای درمان واریس و بواسیر مصرف می کردند. سرانجام، گیاه شناسان ترکیب مؤثر آن (آئسین) را جدا کرده و روی حیوانات آزمایش کردند و این درمان سنتی را تأیید کردند. آئسین به تقویت سلول های مویرگ ها کمک کرده و مانع نشت مایع از آنها می شود. کمیسیون E که مرکز تخصصی آلمان برای گیاهان دارویی است، مصرف شاه بلوط هندی در درمان واریس را تأیید کرده است. در آمریکا هم، دکتر وارو تایلر، استاد گیاهان دارویی دانشگاه پوردیو، هم از این روش طرفداری می کند.

او در کتاب عالی خود با نام گیاهان انتخابی، دانه های شاه بلوط هندی را مؤثرترین گیاه در درمان این بیماری می داند و در اروپا، فراورده های شاه بلوط هندی به صورت عصاره برگ، پوست و یا دانه برای مصرف خوراکی ارائه می شود و در اروپا به صورت گسترده در درمان و اریس کاربرد دارد. همانند بیشتر گیاهان دارویی اروپا، عصاره این گیاه هم به صورت استاندارد درآمده و مقدار مصرف روی بسته بندی آن نوشته شده است. متأسفانه، این عصاره های استاندارد در همه جا یافت نمیشوند. برای درمان واریس باید این عصاره های استاندارد را پیدا کنید چون مصرف عصاره غیراستاندارد آن چندان عاقلانه نیست. اگر به عصاره استاندارد دسترسی ندارید، بهتر است از سایر گیاهان معرفی شده در این مطلب کمک بگیرید.

تاثیر گیاه بنفشه در درمان واریس

واریس

گل های بنفشه دارای مقادیر زیادی از ترکیبی به نام روتین است، که به حفظ و استحکام دیواره مویرگ ها کمک می کند. متون پزشکی می گویند خوردن ۲۰ تا ۱۰۰ میلی گرم روتین در روز به طور قابل ملاحظهای مویرگ ها را تقویت می کند. بنابر بانک اطلاعاتی گیاه درمانگرها و برخی محاسبات، تخمین زده شده است که نصف فنجان گل بنفشه بین ۲۰۰ تا ۲۳۰۰ میلی گرم روتین دارد. بنابراین، برای دریافت ۱۰۰ میلی گرم روتین، فقط چند قاشق مرباخوری گل بنفشه کافی است.
آیا خوردن بنفشه بی خطر است؟ بله. من در شرایط مختلف حدود ۱۰۰ گل بنفشه را خورده ام و تا حالا دچار هیچ عارضه جانبی نشده ام. در کتابهای مربوط به گیاهان، بنفشه را در میان گیاهان خوراکی قرار داده اند. تا جایی که من میدانم، خوردن این مقادیر کم بی ضرر است و می توان آن را به سالاد اضافه کرد. اگر خوردن گل بنفشه را دوست ندارید، گندم سیاه بخورید، چون این هم غنی از روتین است. نصف فنجان گندم سیاه حدود ۶۰۰۰ میلیگرم روتین دارد، که بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز برای استحکام بخشیدن به مویرگ هاست. خوردن برشی پنکیک گندم سیاه راه خوبی برای درمان واریس خواهد بود. در برخی فروشگاه ها بلغور گندم سیاه هم موجود است که می توانید از آن استفاده کنید.

منبع: http://model24.ir

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن