سلامت

روشهای دفع حشرات و درمان نیش حشرات

اصطلاح «دفع کنندهٔ حشرات» و نام های تجاری مختلف آن چیزی حاوی ماده ای شیمیایی را به ذهن متبادر می سازد، که تلفظ نام علمی ان فقط از عهدهٔ یک شیمیدان برمی آید.  خیلی از پزشکان با این مادهٔ شیمیایی مخالفند.  چیزهای پلاستیکی را خراب می کند و اگر روی پوست بریزید به سرعت جذب شده و وارد گردش خون می گردد. استفاده از این مادهٔ دفع کنندهٔ حشرات در برخی شرایط و مناطق کاملاً ممنوع شده اند. البته گاهی هم این ممنوعیت نه به خاطر اثرات آن روی انسان است؛ مثلاً در برخی نواحی آمازون به این علت ممنوع شده است که باعث خرابی موادی صناعی می گردد که سایبانهای برپاشده در میان درختان را این گیاه توانایی دفع حشرات را دارد. در این مطلب از سایت مدل24 از روش های ساده درمان نیش حشرات و دفع حشرات صحبت می کنیم.

داروخانهٔ سبز برای دفع حشرات و درمان نیش حشرات

درمان نیش حشرات

تحقیق گران همان قدر که نسبت به مواد شیمیایی دفع کنندهٔ حشرات حساسیت نشان می دهند به خود حشرات هم توجه زیادی دارند. آنها سالها صرف پیدا کردن  دفع کننده های طبیعی حشرات کرده اند و نتایج خوبی هم گرفته اند . نعناع کوهی و پونهٔ معطر :  این دو گیاه دارای یک مادهٔ قوی دافع حشرات به نام پولگون هستند. پونهٔ معطر شناخته شده تراست و سابقه ای طولانی در این زمینه دارد. پلینی، نویسنده قرن اول قبل از میلاد مسیح، می نویسد این گیاه برای دفع کک مؤثر است. در واقع، خاصیت دفع کنندگی حشرات و درمان نیش حشرات این گیاه به نام علمی آن، «پولگیوم»، هم سرایت کرده است که در زبان لاتینی معنی «کک» می دهد. پونهٔ معطر را در همه جا می توان پیدا کرد البته، از روی تجربهٔ شخصی،  نعناع کوهی بهتر از پونهٔ معطر اثر دارد. اگر دسترسی به نعناع کوهی دارید، چندبرگ آن را گرفته و روی پوست و لباس هایتان بمالید. (ولی اگر آبستن هستید، از این دو گیاه استفاده نکنید، چون دارای موادی هستند که می توانند خطرات جدی برای جنین در پی داشته باشند.)

 ریحان موثر در دفع حشرات و درمان نیش حشرات

درمان نیش حشرات

ریحان در برخی کشورها فقط یک سبزی است ولی در بسیاری جاها، مخصوصاً هند، مصرف پزشکی گسترده دارد. هندی ها و افریقایی ها برگ های ریحان را برای دفع حشرات  و درمان نیش حشرات روی پوست خود می مالند.

 

 چمن معطر موثر در دفع و درمان نیش حشرات

درمان نیش حشرات

این گیاه آسیایی با بوی لیمو مدتهاست به عنوان دافع حشرات و درمان نیش حشرات استفاده می شود. اغلب آن را برای دفع پشه به صورت شمع درمی آورند. همچنین در تهیهٔ بسیاری از دفع کننده های صناعی حشرات به کار می رود که می شود آنها را روی پوست و لباس مالید. همانند بسیاری از روغن های اسانس، روغن چمن معطر می تواند پوست را تحریک کند (و هیچ گاه نباید خورده شود). اگر می خواهید روغن اسانسی مصرف کنید، چند قطره از ان را در روغن گیاهی رقیق کرده و بعد روی پوست بمالید. نکتهٔ مهم این که چمن معطر زودتر از دفع کننده های شیمیایی حشرات اثر خود را از دست می دهد. در یک مطالعه، روغن چمن معطر پشه های ناقل تب زرد را فقط به مدت چند ساعت دور کرد. بنا براین، اگر در مناطق شیوع تب زرد  هستید این گیاه مفید است.  کارشناسان حشرات همیشه بر پوشیدن شلوار بلند و پیراهن آستین بلند در مناطق پر از کک و کنه تأکید دارند. اگر شما هم می خواهید هین کار را بکنید

 

منبع: http://model24.ir

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن