سلامت

بررسی روش‌های تشخیص و درمان متاپلازی روده

متاپلازی روده هنگامی ایجاد می‌شود که سلول‌های مربوط به بافت دستگاه گوارشی فوقانی، غالبا در معده و یا مری دچار تغییر شوند و به نظر شبیه سلول‌های مرده خواهند شد، متاپلازی روده در افراد مبتلا به ریفلاکس اسید معده به مراتب می‌تواند شایع‌تر هم باشد. برخی از محققان و پزشکان بر این باورند که باکتری‌های H. Pylori موجب تغییر در دستگاه گوارش می‌شوند و تعامل بین باکتری‌ها و مواد غذایی موجود در سیستم گوارش امکان دارد سبب تولید مواد شیمیایی خاصی گردد که در نهایت سبب تغییر در سلول‌ها خواهد شد.

متاپلازی روده

توضیحات کامل درباره بیماری متاپلازی روده

طیف وسیعی از عوامل خطر‌ساز وجود دارد که ممکن است به متاپلازی روده منجر گردد، تغییرات در رژیم غذایی و دیگر درمان‌های پزشکی نیز احتمالا می‌تواند به جلوگیری از علائم کمک کند. یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد توجه نداشتن اکثر مردم نسبت به علائم بیماری است، البته امکان دارد برخی افراد نشانه‌هایی مربوط به سایر مشکلات دستگاه گوارشی همانند ریفلاکس اسید یا GERD را تجربه نمایند، عفونت‌های ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری نیز می‌تواند سبب شود علائم قابل توجهی ایجاد گردد، یک پزشک ماهر همواره متاپلازی روده را هنگام غربالگری سایر اختلالات گوارشی و بررسی بافت‌های سرطانی دستگاه گوارش مورد ارزیابی و معاینه قرار خواهد داد.

علت‌های ایجاد مشکل و برخی عوارض آن

باید به صراحت اعلام کرد که علت اصلی ایجاد متاپلازی روده هنوز مشخص نیست، برخی متخصصان مراقبت‌های بهداشتی بر این باورند که عفونت H. Pylori می‌تواند باعث ایجاد متاپلازی روده شود اما تعدادی از عوامل خطرناک نیز وجود دارند که احتمالا خطر ابتلا به آن را افزایش خواهند داد. سلول‌های غیرطبیعی در دستگاه گوارش ممکن است به وسیله یک مرحله به نام دیسپلازی باقی بمانند، البته در صورتیکه مورد درمان قرار نگیرند، این سلول‌های ذکر شده غیرطبیعی می‌توانند پیشرفت خود را تا تبدیل شدن به سلول‌های سرطانی ادامه دهند. توجه داشته باشید که کاهش و یا حذف عوامل خطرناک به احتمال زیاد خطر ابتلا به این نوع سلول‌ها را کاهش خواهد داد.

عفونت H. Pylori و تاثیر آن بر این مشکل

این مورد یکی از باکتری‌هایی بوده که در دستگاه گوارش وجود دارد اما اگر باکتری روده‌ای ناسازگار باشد می‌تواند از کنترل خارج شود. بر اساس اعلام یکی از مجله‌های معتبر پزشکی بیش از 50 درصد جمعیت جهان با H. Pylori دست و پنجه نرم می‌کنند. این باکتری‌ها امکان دارد علائم زیادی را در افراد ایجاد نکنند اما برخی افراد امکان دارد اختلالات گوارشی همچون زخم، گاستریت و GERD را تجربه نمایند. باکتری‌ها تمایل شدیدی برای حمله به بخش‌هایی از معده دارند و به همین علت است که پزشکان معتقدند یکی از عوامل مستقیم خطرناک برای متاپلازی روده محسوب می‌شوند. مطالعه انجام شده بر اساس تحقیقات و عمل‌های جراحی به خوبی حکایت از آن دارد که 38.6 درصد افراد مبتلا به متاپلازی روده دچار عفونت H. Pylori شده‌اند، این مطالعه در ادامه آورده است که عفونت مزمن هلیکوباکتر پیلوری امکان دارد در طول سال‌ها گسترش یابد، از گاستریت تا متاپلازی داخلی و حتی سرطان معده را نیز می‌تواند موجب شود. راه‌حل این مشکل بدون تردید از بین بردن باکتری H. Pylori می‌باشد، با این کار می‌توان به کاهش خطر متاپلازی روده کمک کرد.

نقش ژن‌ها و استعمال دخانیات در متاپلازی روده

متاپلازی روده

یکی دیگر از مواردی که ممکن است مسئول متابولیسم روده باشد ژنتیک خواهد بود، افرادی که سوابق خانوادگی مسمومیت‌های معده و یا حتی سرطان معده دارند احتمالا بیشتر دچار این وضعیت خواهند شد. نکته حائز اهمیت این است که سیگار کشیدن بر پیشرفت متاپلازی روده تاثیرگذار می‌باشد. استعمال دخانیات می‌تواند به راحتی لوله غذا را هدف قرار دهد و همین مسئله می‌تواند خطر متابولیسم روده در مری را افزایش دهد. بر اساس نتایج مطالعات منتشر شده در یکی از مجله‌های پزشکی معتبر جهان احتمال ابتلا به سرطان مری در افرادی که سیگار می‌کشند دو برابر بیشتر از کسانی است که استعمال دخانیات نمی‌کنند. ترک سیگار می‌تواند خطر ابتلا به برخی از انواع متاپلازی روده یا سرطان را کاهش دهد، سایر عوامل ابتلا به متاپلازی روده شامل موارد زیر می‌گردد:

  • سموم زیست محیطی همانند دود و یا مواد شیمیایی
  • مصرف زیاد نمک
  • مصرف الکل
  • ریفلاکس اسید مزمن

روش‌های تشخیص این بیماری

پزشکانی که بافت سلولی روده در معده یا لوله غذا را کشف می‌کنند می‌توانند سایر نقاط دستگاه گوارش را نیز مورد بررسی قرار دهند و ببینند آیا نقطه موردنظر دارای سلول‌های غیرطبیعی می‌باشد یا خیر. پزشک برای اینکه اختلال به درستی مورد درمان قرار گیرد مسلما نیازمند تصویری بهتر از متاپلازی روده در سیستم گوارشی خواهد بود و بدین منظور از آندوسکوپی استفاده خواهد کرد، این کار شامل قرار دادن یک لوله طولانی از طریق دهان و انتقال آن به معده می‌باشد. پزشکان قادر خواهند بود به وسیله دوربین موجود در انتهای لوله بافت را مشاهده نمایند، بعد از انجام کارهای لازم توسط پزشکان و انجام تشخیص درست روش‌های درمانی برای کاهش پیشرفت متاپلازی روده آغاز خواهد شد. در صورتیکه پزشکان به عفونت H. Pylori برای ایجاد متاپلازی روده مشکوک باشند احتمالا برخی از داروهای زیر را تجویز خواهند کرد، از جمله:

  • آموکسی سیلین
  • مترونیدازول
  • کلاریترومایسین
  • تتراسایکلین

بد نیست بدانید که مصرف این داروها می‌تواند پس از دو هفته تاثیرات مثبت خود را نمایش دهد، همچنین احتمال تجویز برخی داروها به منظور کاهش اسید معده نیز محتمل است.

رژیم غذایی چه نقشی در بهبود شرایط دارد؟

متاپلازی روده

محققان همچنان در حال تحقیق و بررسی در زمینه تاثیر رژیم غذایی بر روی متاپلازی روده می‌باشند، برخی از تغییرات رژیم غذایی امکان دارد به جلوگیری و یا درمان متاپلازی روده کمک نمایند، این مسئله اغلب شامل خوردن غذاهای طبیعی همچون سبزیجات، میوه‌، آجیل و دانه‌های کامل می‌باشد. مواد غذایی نامبرده شده حاوی مواد مغذی و آنتی اکسیدان هستند که ممکن است عوامل خطرناک ابتلا به متاپلازی روده را کاهش دهند. افرادی که مبتلا به اختلالات دستگاه گوارشی همانند GERD هستند باید از غذاهای سرخ شده، چرب و یا تند اجتناب نمایند. لازم به ذکر است که غذاهای شور امکان ایجاد متاپلازی روده را محتمل‌تر خواهند کرد، کاهش مصرف این ماده خوراکی منجر به بهتر شدن وضعیت رژیم غذایی شده و می‌تواند روند رشد متاپلازی روده را کاهش دهد.

مروری کوتاه بر مقاله متاپلازی روده

متاپلازی روده‌ می‌تواند شدید باشد، با اینکه برخی موارد همچون عوامل ژنتیکی را نمی‌توان تغییر داد و یا تغییراتش با سختی همراه است اما افراد می‌توانند از ایجاد این مشکل به وسیله رژیم غذایی مناسب، استعمال نکردن دخانیات و جلوگیری از ایجاد عفونت H. Pylori جلوگیری به عمل آورند. هر چه این بیماری زودتر تشخیص داده شود می‌توان درمان را زودتر آغاز کرد و قطعا نتایج بهتری خواهد داشت، درمان‌های اولیه می‌تواند باعث جلوگیری از بدخیم شدن وضعیت سلول‌ها گردد، این در حالی است که درمان‌های دیگر امکان دارد شرایط را دچار تغییر نمایند. پزشکان معمولا درمان هر شخص را بر اساس سوابق و علائم شخصی دنبال خواهند کرد.

منبع: https://model24.ir

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن