سلامت

شایع ترین نوع التهاب مفاصل کدامند

واژه آرتریت به معنی التهاب مفصل است. به گفته بنیاد آرتریت امریکا بیش از ۱۰۰ بیماری از آنفلوانزا گرفته تا برخی سرطان ها می توانند درد و ورم مفاصل ایجاد کنند. ولی وقتی کلمه  آرتریت یا « التهاب مفاصل » به کار برده می شود منظور «التهاب استخوانی مفصلی» است. با این توضیح کوچک خواستم پیش زمینه ای از بیماری التهاب مفاصل داشته باشید تا در بقیه مطلب به صورت کاملتر از این عارضه و عوامل موثر در آن صحبت کنم.

 

شایع ترین نوع التهاب مفاصل 

التهاب مفاصل

(استئوآرتریت) یا التهاب استخوانی مفصلی شایع ترین نوع التهاب مفاصل است، که تنها در امریکا حدود ۱۶ میلیون نفر به آن مبتلا هستند. اغلب مفاصل لگن، زانو، مهره ها، و نیز مفاصل کوچک دست و پا گرفتار می شوند. التهاب استخوانی مفصلی معمولا تدریجی بروز می کند؛ با دردهای مختصر شروع شده و به درد، خشک شدن، و ورم مفاصل گسترده ای منجر می شود که حرکات بسیاری را محدود می کند. گاهی علائم با فعالیت های ملایم جسمانی برطرف میشود، ولی نه همیشه.

 

روماتیسم نوع شایعی از التهاب مفاصل

التهاب مفاصل
همراهان عزیز مدل24: شکل شایع دیگر التهاب مفاصل انواع روماتیسمی آن است. التهاب شبه روماتیسمی مفاصل با آرتریت روماتوئید (RA) معروف همگان است، چون میتواند باعث تغییر شکل زمین گیرکننده مفاصل شود. بیش از ۲/۱ میلیون امریکایی که حدود ۷۵ درصد آنها زنان هستند گرفتار موارد خفیف این بیماری هستند که به طور غریبی شعله ور شده و خاموش می شوند. اغلب مفاصل هر دو دست دچار می شوند، ولی RA می تواند مفاصل دیگر را هم گرفتار کند. علاوه بر درد، التهاب، و گرمی مفاصل، علائم خستگی، تب، کم اشتهایی، بزرگ شدن گرههای النفی، توده های زیر پوستی، و خشکی ماهیچهها بعد از خواب یا بی حرکتی دیده میشود. خشک شدن مفاصل با فعالیت جسمانی ملایم برطرف می گردد.

 

تاثیر گیاه گزنه در التهاب مفاصل

التهاب مفاصل

این نظریه بسیار به گوش خورده است که که اثر ضدالتهابی گزش گزنه چیزی تلقینی است، یعنی فقط بیماران را از درد التهاب منحرف می کند. این توضیح را از بسیاری پزشکان می توان شنید. ولی برخی گیاه شناسان فکر میکنند که تأثیر گزش گزنه شیمیایی است نه روانی. نیش های ریز گیاه گزنه عملا تزریق های بسیار ریز مواد شیمیایی هستند که احساس گزش را در پوست به وجود می آورند. یک پزشک گفت که بسیاری از این مواد شیمیایی می توانند کارکرد ضدالتهابی داشته باشند که ورم مفاصل را تسکین می دهد و شواهد زیادی در مورد اثر ضدالتهابی گزنه در میان مردم وجود دارد. در هر جایی که گزنه می روید، صحبت درباره اثر ضدالتهابی آن هم هست. ممکن است بگویید این اتفاقی است، ولی من این طور فکر نمیکنم.

اگر دوست دارید این روش را امتحان کنید، یافتن گزنه چندان سخت نیست. این گیاهی است که در بیشتر مناطق می روید. اگر از شناسایی درست آن مطمئن نیستید، از کسی که آن را می شناسد کمک بخواهید؛ یک باغبان یا یک گیاه شناس می تواند کمکتان کند.

درمان التهاب مفاصل با کشمش و انگور

التهاب مفاصل

انگور و کشمش حاوی بسیاری مواد شیمیایی تسکین دهنده درد، ضد ورم مفاصل، و ضدالتهاب هستند. با نگاهی به فهرست ترکیبات طبیعی موجود در انگور، بسیاری مسکن ها مثل اسید فرولیک، اسید ژانتزیک، کامفرول گلوکوزید، و اسید سالیسیلیک شبیه به آسپیرین را یافتم. انگور و کشمش مواد ضدالتهابی هم دارند: اسید اسکوربیک، اسید سینامیک، کومارین، میریستین، کوئرستین، و کوثرسیترین. و در سال ۱۹۹۷، ترکیب برزو را ترول به عنوان ماده ای ضدالتهابی مورد توجه زیادی قرار گرفت، که انگور غنی ترین منبع آن است. این مواد در کشمش بیشتر از انگور هم وزن آن موجود است، چون کشمش آب کمتری دارد. همه این مسکنها به مقدار کم در کشمش هستند، بنا بر این، خوردن مقادیر زیاد کشمش می توان اثرات تسکینی و ضدالتهابی داشته باشد. من شخصا دوست دارم قبل از داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی، کشمش را هم امتحان کنم.

 

منبع: http://model24.ir

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن