سلامت

شناسایی خصوصیات یک شخصیت عصبی

امروزه به دلیل زندگی شهری و مدرن بسیار پیش می آید که در طول روز حداقل با یک شخصیت عصبی روبه رو شویم. بسیاری عوامل در بروز شخصیت عصبی نقش دارند. در این مطلب از سایت مدل24 برای شما از خصوصیات یک شخصیت عصبی بیشتر صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

 

نقش اضطراب در شخصیت عصبی

شخصیت عصبی

در ساختمان عصبیت و شخصیت عصبی ، اضطراب حکم موتور محرک عصبیت می باشد و کلمه ی اضطراب مترادف است با ترس، البته این از جهاتی شبیه یکدیگرند، مثلاً عوارض فیزیکی و جسمی مشابهی مثل لرزش دست، عرق کردن، تند شدن ضربان قلب و نفس نفس زدن در مواقع بروز خطر از خود نشان می دهند. معذالک تفاوتهای هم با یکدیگر دارند. هم ترس و هم اضطراب هر دو واکنشهای روحی متناسب با خطر هستند، منتهی در مورد ترس، عامل خطر در خارج است، ولی در مورد اضطراب عامل خطر شرایط درونی و شخصی است. اضطراب یک کیفیت روحی بسیار نامطلوب، رنج آور و آزار دهنده است. یکی از کیفیات روحی ناشی از اضطراب و امیخته به آن، احساس یاس، بی دفاعی و ناتوانی فوق العاده شدید است. در حالت اضطراب، شخص چنان احساس درماندگی و ناتوانی میکند که قدرت انجام هر کاری از او سلب می شود، شاید بشود گفت که یکی از تفاوتهای اضطراب با ترس این است که در هنگام ترس وجود انسان یک کیفیت دفاعی پر تجرک، مثبت و فعال پیدا می کند، ولی در حالت اضطراب یک کیفیت روحی مایوس، بی دفاع و بی تحرک و ناتوان در او ایجاد میشود. بدیهی است که تحمل چنین حالت یاس و بیچارگی، به خصوص برای کسی که باطناً تشنه قدرت است و  احتیاج دارد به این که بر هر کسی هر جریانی تسلط یابد . یکی دیگر از علل بیزاری شخصیت عصبی از مواجه شدن با اضطراب این است که در حالت اضطراب انسان کنترل خود رازدست مى دهد  و به آدرنالین نامعقول پیدا می کند، پس به دلایل فوق شاخص عصبی حداکثر تلاش را به  کار میبرد تا نسبت به اضطراب درونی خود، نا آگاه  بماند، یا از ان فرار کند .

 

روش های فرار شخصیت عصبی از اضطراب

شخصیت عصبی

در اجتماعات امروزی چهار طریق یا تاکتیک وجود دارد که شخصیت عصبی از چگونگی اضطراب فرار کند. الف) منطق تراشې: منظور از منطق تراشې این است که شخص  تلاش مى کنند برای اضطراب خود تعدادی دلائل و عوامل خارجی پیدا کند تا منشأ اضطراب را از درون خود به خارج منتقل نماید. مثلا مادری که به علت اضطراب مدام دلواپس بچه های خویش است، سعی مېکند په خودش بقبولاند که یک خطر واقعی بچه هایش را تهدید می کند، اگر شما هر قدر بخواهید به او بقبولانید چنین خطری در کار نیست و ترس شما منشأ درونی دارد، در نتیجه قبول نخواهد کرد، واضح است که با این کار اولین کسی که چوبش را خواهد خورد، خود اوست. بچه ها هم محکوم به تحمل مادری با  شخصیت عصبی، ناسازگار و ناهنجار خواهند بود. ب) انکار: راه دیگر فرار از اضطراب در شخصیت عصبی، انکار آن است در این طریق شخصیت عصبی سعی می کند که اضطراب را در ضمیر ناآگاه نگه دارد و از ورود آن به قسمت هشیار ذهن جلوگیری می کند. در این حالت اضطراب آن به ظاهر نمایان نیست ولی عوارض ان مانند لرزش دست، عرق کردن، تپش قلب، حرف زدن ناآرام و هیجانی، حالت تهوع، ازدیاد ترشحات ادراری، احساس کلافگی و بی قراری و گاهی حالت غش و حمله می توان به وجود اضطراب مخفی در اوپی برد ج) تخدیر: بعضی افراد با شخصیت عصبی برای این که نیش اضطراب را در خود حس نکنند به الکل یا مخدر پناه مبرند، ولی مې توان علایم اضطراب رادر کارها و حرکات انها به خوبی مشاهده کرد. مثلا کاری را که انجام می دهند به میل و رغبت نیست، بلکه دارای یکی کیفیت ملالت است این افراد به خواب زیاد پناه می برند. این افراد   همیشه احساس خستگی و میل به خواب دارند.

 

تاثیر اضطراب در شخصیت عصبی در سلامتی

شخصیت عصبی

حالا که با مشخصات کلی اضطراب اشنا شدیم، میتوانیم تشخیص دهیم که بسیاری از امراض و عوارض جسمی، ناراحتی های قلبی و خستگی های بدون دلیل و ترس های موهوم و بی مبنا، ناشی از اضطراب است. کیفیت فرهنگ و نحوه ی روابط انسانی در اجتماعات امروز طوری است که به طور اجتناب ناپذیری مقدار زیادی اضطراب در همه ی افراد ایجاد می کند، بنابراین میتوان گفت مسئله اضطراب یک مسئله کلی عمومی است، چیزی که هست در مورد شخصی عصبی علاوه بر عوامل فرهنگی و اجتماعی، عوامل خاصی تربیتی او نیز اضافه میشود و همین عوامل اخیر است که اضطراب او را شدت میبخشد و ان را از صورت عادی خارج میسازد و ماهیت عصبی به آن میدهد و نیز همین شدید بودن اضطراب است که شخصی عصبی را چنان درمانده و ناتوان میسازد که برای مبارزه با آن مجبور می شود به راه های دفاعی و طفره و گریزهای عصبی و ناسالم متوسل گردد.

 

منبع: http://model24.ir

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن