سلامت

بررسی شیوه‌های درمانی ضربه مغزی در کودکان

همانطور که از نام ضربه مغزی مشخص می‌باشد مشکلی است که در اثر وارد شدن ضربه به سر افراد ایجاد می‌شود، مغز در حال رشد کودکان در معرض خطرات بیشتری نسبت به بزرگسالان هستند و به همین دلیل امکان دارد والدین و مراقبان بخواهند علائم ضربه مغزی در کودکان را بدانند تا بتوانند در شرایط ضروری اقدامات لازم را برای جلوگیری از هرگونه رویداد بدی به کار گیرند. در این مقاله قصد داریم به بررسی ضربه مغزی در کودکان بپردازیم.

ضربه مغزی

اطلاعاتی در رابطه با ضربه مغزی

بر اساس یکی از نظرسنجی‌های صورت گرفته در ایالات متحده آمریکا مشخص شده است که از بین 13000 کودک و نوجوان حداقل یک پنجم آن‌ها ضربه مغزی را تجربه کرده‌اند. همانطور که در مقدمه هم گفته شد وارد شدن ضربه به سر را می‌توان تعریفی درست از ضربه مغزی عنوان کرد، مغز یکی از مهمترین ارکان بدن به حساب آمده و در عملکرد افکار افراد و کودکان تاثیر مستقیم دارد.

برخی از نشانه‌های ضربه مغزی در کودکان

در بسیاری از موارد مشخص شده است که ضربات وارد شده به سر کودکان از نوع شدید نبوده و تاثیری در کاهش سطح آگاهی آن‌ها نداشته است. علائم ضربه مغزی ممکن است واضح و روشن نباشد، این مشکل می‌تواند خود را به شکل سردرد نشان دهد و یا امکان دارد در برخی از حالت‌های رفتاری کودکان مشخص شود. افراد باید علائم هشداردهنده‌ای از ضربه مغزی در کودکان را دنبال نمایند که عبارتند از:

 • سردرد
 • خواب آلودگی
 • احساس تار شدن دید
 • احساس داشتن استفراغ
 • حساسیت به صدا و یا نور
 • تحریک‌پذیری غیرعادی
 • خواب بیشتر و یا کمتر از حد معمول
 • احساس افسردگی و یا ناراحتی
 • احساس سرگیجه و یا عدم تعادل
 • قادر نبودن به فکر کردن و ناتوانی در انجام تمرکز

توجه داشته باشید که لزوما نشانه‌های ضربه مغزی پس از آن به صورت آنی ایجاد نمی‌شوند، برخی از این نشانه‌ها ممکن است تا چند ساعت و حتی چند روز بعد از اتفاق شکل گیرند، والدین و مراقبان باید در این رابطه توجه بسیار ویژه‌ای داشته باشند تا بتوانند نشانه‌های علائم احتمالی را به درستی و در لحظات اول درک کرده و تشخیص دهند. کودکان و یا نوجوانان ممکن است همواره از علائمشان آگاهی نداشته باشند و لازم است تا والدین در این رابطه دقت بیشتری به خرج دهند. هنگام بررسی ضربه مغزی می‌توان برخی از سوالات را مطرح کرد.

ضربه مغزی در کودکان و نوزادان نوپا

نوزادان و کودکان نوپا امکان دارد که قادر به گفتن ضربه مغزی و اتفاقی که برایشان افتاده است نباشند، بنابراین باید با در نظر گرفتن برخی از نشانه‌ها مشکل را با هوشیاری تشخیص داد، برخی از این علائم عبارتند از:

 • ناتوانی پرستاران در غذا دادن به آنها
 • گریه مداوم و آرام نشدن
 • از دست دادن علاقه به اسباب بازی‌ها
 • از دست دادن توانایی‌هایی همچون انجام کار دستشویی

چه کارهایی لازم است در این شرایط والدین انجام دهند؟

ضربه مغزی

در صورتی که کودک شما در حال بازی کردن باشد و ناگهان ضربه‌ای به سر وارد شود باید هر چه سریعتر او را از ادامه بازی منع کرده و بررسی‌های لازم را انجام دهید، ایالات متحده آمریکا در این رابطه قوانین خاصی وضع کرده است. در صورتی که کوکان نشانه‌هایی از ضربه مغزی را داشته باشند باید هر چه سریعتر با پزشک و یا اورژانس تماس حاصل شود، البته همانطور که گفته شد برخی از ضربات می‌توانند تا چند ساعت و حتی چند روز هیچگونه علائمی را ایجاد نکنند.

معرفی برخی از شرایط اورژانسی احتمالی

در موارد نادر یک آسیب سر می‌تواند موجب ایجاد هماتوم در مغز گردد، هماتوم مجموعه‌ای از خون بوده که در مغز انسان ایجاد خواهد شد، به اعتقاد پزشکان این مورد جزو موارد اورژانسی به حساب می‌آید. بنابراین این دسته از افراد باید هر چه سریعتر به اورژانس انتقال یابند، برخی علائم ناشی از این مشکل عبارتند از:

 • از دست دادن حافظه هنگام ضربه به مدت بیشتر از 24 ساعت
 • تشنج
 • ایجاد نوعی لکنت زبان
 • ناتوانی در بیدار شدن
 • علائمی که ممکن است به مراتب بدتر شوند

رفتارهای لازم در رابطه با ضربه مغزی کودکان

یکی از درمان‌های اصلی برای ضربه مغزی را می‌توان استراحت عنوان کرد، استراحت کردن این فرصت را به مغز خواهد داد تا بتواند بهبودی خود را به دست آورد. استراحت کردن باید پس از دستورات و معاینات پزشک باشد، این مسئله توسط آکادمی مغز و اعصاب آمریکا، آکادمی کودکان آمریکایی و بنیاد مغز و اعصاب آمریکا نیز مورد تایید قرار گرفته است. والدین و مراقبان در خانه نقش اساسی را برای کودکان دچار ضربه مغزی شده ایفا خواهند کرد، برخی از این اقدامات عبارتند از:

 • اطمینان حاصل کردن از استراحت کودک و اجتناب از هرگونه فعالیت ورزشی و یا بدنی
 • فراهم کردن آرامش مغزی، در حقیقت آنها نباید کارهایی را انجام دهند که نیاز به تمرکز داشته باشد همانند تکالیف مدرسه
 • زمان استفاده کردن آنها از نمایشگرها باید محدود گردد همانند بازی‌های ویدیویی و یا تماشا کردن تلویزیون

کودکان همواره پس از ضربه مغزی اختلال خواب را تجریه خواهند کرد، آنها امکان دارد بیش از حد معمول بخوابند و یا به خواب رفتنشان کاری بسیار دشوار باشد، مراقبین و والدین می‌توانند با انجام برخی تکنیک‌ها و حتی استفاده از برخی مسکن‌های تجویز شده توسط پزشکان به کودکانشان برای خوابیدن کمک نمایند. ایالات متحده آمریکا در صورتی که یک فرد دچار ضربه مغزی گردد تا زمانی که پزشک اجازه ندهد دیگر حق ندارند به فعالیت‌های ورزشی خطرناک بپردازند و همین مسئله می‌تواند ایمنی و سلامت آنها را تضمین نماید، البته کودکان در معرض خطرات بیشتری قرار دارند. همانطور که مطلع هستید مغز در دوران کودکی و نوجوانی بسیار آسیب‌پذیر بوده و وارد شدن یک ضربه دوم می‌تواند خطرات بیشتری را ایجاد نماید.

چشم‌اندازی در رابطه با ضربه مغزی کودکان

ضربه مغزی

بر اساس آمارهای ارائه شده غالبا کودکان به طور کامل پس از ضربه مغزی به بهبودی دست خواهند یافت اما برای برخی می‌تواند اثرات جدی و طولانی‌مدتی داشته باشد. یکی از خطراتی که می‌توان از آن جلوگیری کرد قرار دادن فرزندان در کارهای خطرناک و فعالیت‌های ورزشی خطرآفرین خواهد بود، والدین در این رابطه نقش بسزایی دارند و باید شرایط ایمنی را برای فرزندانشان فراهم نمایند، این یک موضوع بسیار جدی بوده و در صورتی که حل نگردد مسلما می‌تواند شرایط بدی را به وجود آورد.

منبع: https://model24.ir

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن