سلامت

فرآیند روان درمانی و تاثیر آن بر زندگی

روان درمانی به سلسله کارهایی می گویند که فرد درمانگر بروی شخص بیمار انجام می دهد تا فرد بتواند بر روی احساسات و منطق خود همزمان کنترل داشته باشد. در این مطلب از سایت مدل24 برای شما از روند روان درمانی بیشتر صحبت می کنیم. همراهان عزیز با ما در ادامه مطلب نیز همراه باشید.

 

فرآیند تغییر در روان درمانی

روان درمانی

نکته عجیب در روند تغییر در روان درمانی این جا است که افراد تخریبگر ناگهان درمی یابند که تلاش های خلاق می توانند در جهت منافع آنها مورد استفاده قرار گیرند، نه به صورت یک تلاش خستگی ناپذیر در جهت مقاومت در مقابل مراجع قدرت، این یک تغییر تدریجی در معنای درونی تلاش جهت دار است که برای آسیب رساندن به دیگران انجام نمی شنود بلکه برای حفظ منافع خویش صورت می گیرد به این ترتیب اضطراب و احساس گناهی که در گذشته با این تلاش ها همراه بود، از میان می روند و در نتیجه تصویر و درک مثبت تری از خویش ظهور می کند. از این پس پس از روان درمانی انسان بهتر قادر است، خوشبختی و خوش اقبالی را تحمل کند و حتی از آن لذت هم ببرد بدون آنکه احساس گناه به او .دست بدهد. تغییر در روان درمانی نه تنها میسر و امکان پذیر، بلکه اجتناب ناپذیر است. بنابراین خود را تسلیم جریان زندگی سازید: زمانی که در مقابل تغییر مقاومت می کنیم، در واقع در برابر جریان و حرکت طبیعی زندگی به سمت رشد و انبساط و بزرگتر شدن و بسط یافتن مقاومت کرده ایم و هنگامی که در مقابل تغییر مقاومت می کنیم، زندگی را متوقف می کنیم.

 

تعریف زندگی در روان درمانی

روان درمانی

در مبحث روان درمانی مرگ در واقع حالتی است که در آن هیچ حیاتی وجود ندارد. زندگی این نیست که همه چیز را بر سر جای خود ثابت نگه دارید و بخواهید همه چیز را همان طوری که هست، همیشه حفظ کنید. این زندگی نیست، بلکه سکون، جمود و مرگ است. تلاش برای ثابت نگه داشتن همه چیز و سرباز زدن از رویارویی با مشکلات، اصلی ترین منبع درد و رنج است. هنگامی که ناخودآگاه چنان زندگی می کنیم که فقط به طرزی مشروط رشد کنیم، خود را از بسیاری از فرصت ها و موهبت های موجود در ورای پشت سر نهادن ترسی محروم ساخته ایم. ما از اینکه به بال های خود اعتماد کنیم، می ترسیم. ما آنها را می آراییم و تمیز می کنیم، اما جرأت نمی کنیم وزن خود را روی آنها بیندازیم، گویی برای پرواز بر پاهامان تکیه می کنیم تا بال هایمان. گرایش و واکنش طبیعی ما این است که آنچه را از قبل داریم، سفت و دو دستی بچسبیم؛ اما این حفظ، فرایند رشد و تغییر را کندتر می کند. به خاطر داشته باشید، .طبیعت و کائنات از خلاء متنفرند هنگامی که می آموزیم طبیعت زندگی رشد و تغییر است، می توانیم دست از مقاومت در مقابل تغییرات اجتناب ناپذیر، کوچک و بزرگی که در زندگی مان پیش می آیند. برداریم و بیاموزیم که به جریان طبیعی زندگی، چه در دنیای درونی خودمان و چه در جهان بیرون از خودمان، تن دهیم این همان لحظه ای است که منتظرش بودید، جهنم جایی است که خداوند آنچه را از کف دادهایم، تمامی هدایا و موهبت هایی را که میشد از آن ما باشند و آنچه را می توانستیم انجام دهیم و ندادهایم، به ما نشان میدهد. برای مفهوم دوزخ و جھنم، تنها در چهار کلمه خلاصه می شود: دیگر خیلی دیر شده است.

 

 هدف و معنای زندگی در روان درمانی

روان درمانی

هدف زندگانی آن است که تمامی توانایی های بالقوه خود را در مقام انسان شکوفا و بهترین خویشتن خویش و نیز بیشترین رشد و شکوفایی را از خود ظاهر سازید. زندگی روی کره زمین یک کلاس درس است و من و شما دانش آموزان هستیم که باید درسی هایی را بیاموزیم، شما هیچ مشکلی ندارید. تنها مشکلی که وجود دارد این است که فراموش کرده اید برای چه به این دنیا امده اید. قرار نبوده زندگی ساده باشد، قرار نبوده راحت و بی دردسر باشد. زندگی به این منظور طراحی شده است که شما را با چالش رشد و تغییر روبرو کند تا انسانی خود آگاه و مهربان تر و کمال یافته تر شوید .

 

داشتن روز موفق پس از روان درمانی

روان درمانی

پس از روان درمانی آموختن یک چیز جدید در مورد خودتان و مهربان بودن با خود و دیگران و صبور بودن، کسی یا چیزی را بهتر درک کردن، به خود و دیگران عشق ورزیدن در صورتی که همه این صفات در تو موجود باشد هر زمان و هر روز، روز خوبی برای شما مهیا خواهد بود. چنانچه رشد و تغییر تا این اندازه خوب و مفید است، چرا احساسات بدی در ما تولید می کند؟ زیرا رشد و تغییر همواره فرایندی ساده نیست، چون برای تغییر می باید از آن که و آنچه بودید به هویت جدیدی برسید و تغییر وضعیت دهید، تغییر همواره به معنای واگذاشتن و رها کردن است. شما هرگز نمی توانید بدون رها کردن آنکه و آنچه بودید رشد و تغییر یابید. پیش رفتن و رشد و تغییر در زندگی همواره مستلزم آن است که گذشته خود را رها کنیم. در قبال آنچه به دست می اوریم باید بهایی بپردازیم و این بهای چشم پوشی از آن چیزی است که باید ان را رها کنیم. در دانش پزشکی برخی درمان ها نیز وجود دارد که برای سلامتی مفید است، اما شاید أصلا خوشایند و بدون درد نباشد. هدف زندگانی آن است که تمامی توانایی های بالقوه خود در مقام انسان را شکوفا و بهترین خویشتن خویش و نیز بیشترین رشد و شکوفایی را از خود ظاهر سازید. این شکوفایی را باید مدام در زندگی به خود یادآوری کنیم تا همواره متوجه رشد و تغییر خود شویم و این رشد و تغییر را گرامی بداریم و جرأت و شهامت آن را به خود بدهیم که به روند تغییرات ادامه دهیم.

منبع: http://model24.ir

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن