سلامت

فلج مغزی و علل بوجود آورنده آن را بشناسید؟

فلج مغزی را به عنوان «اختلال حرکتی و وضعیتی خاص ناشی از تغییر جسمی، در بافت ها و نقص دائمی و غیر پیشرونده، در مغز نارس» تعریف کرده اند.ما در مجله اینترنتی مدل 24 فلج مغزی و علل بوجود آورنده آن را بشناسید بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

فلج مغزی

توصیف همهٔ کودکان مبتلا به فلج مغزی ، به عنوان «اسپاستیک»، صحیح نیست، هرچند غالب آنها مبتلا به آن هستند. اسپاستیک به صورت سه نوع اصلی وجود دارد: اسپاستیک (که ۷۰ درصد همهٔ فلج های مغزی را تشکیل می دهد)، آتتوید (۲۰ درصد) و آتاکسی، و نمونه های بسیار نادر دیگر نوع اسپاستیک برحسب گونه توزیع آن، تقسیم بندی می شود.

اسپاستیک همی پلژی یعنی کودک از یک طرف بدن، مثلاً دست و پای طرف چپ، فلج است. ممکن است پاها کمتر و یا بیشتر از دست ها آسیب دیده باشند. دست یا پای مفلوج معمولاً کوتاهتر از اعضای سالم است. اسپاستیک کوآدریپلژی، فلج هر چهار عضو است.

اسپاستیک دیپلژی عمدتاً فلج پاهاست، هرچند بازوها و دست ها هم کمی آسیب دیده اند. اسپاستیک پاراپلژی نادر است، در این نوع، فقط فلج پاها دیده می شود. فلج پاها در حد متوسط و یا شدید، معمولاً به راه رفتن با پنجه ها می انجامد، که البته این وضع با عمل جراحی برروی تندوآکیلیس، در پشت پاشنهٔ پا، قابل اصلاح است.

 

فلج مغزی

نوع آتتوید فلج مغزی شامل حرکات آهستهٔ پیچ و تاب همهٔ بدن است، به ویژه هنگامی که کودک می داند مورد مشاهده دیگران است. این حرکات در طول خواب متوقف می شود. نوعی سستی در حرکات و اعضاء بدن وجود دارد، که تا حدودی معلول تلاش کودک برای کنترل حرکات و در نتیجه منقبض کردن اعضاء می باشد. نوع آتاکسی شامل بی ثباتی در حرکات و دست و پا چلفتی بودن در مهارت های حرکتی است.

در هر سه نوع فلج مغزی، درجات مختلفی از بسیار خفیف و جزئی تا بسیار شدید و عمیق وجود دارد، که تظاهرات خفیف ترین آن به صورت بی دقتی و شیطنت کودک نمایان می شود و شدیدترین وضع آن به حالت اسپاستیک است و به سهولت، در نخستین هفتهٔ تولد، قابل تشخیص می باشد.

فلج مغزی

علل فلج مغزی

فلج مغزی معلول علل بیش از تولد، هنگام تولد و پس از تولد است، که در بین این علل، عوامل پیش از تولد از اهمیت بیشتری برخوردارند. در بین عوامل بیش از تولد، احتمالا عامل اصلی شکست و یا عدم رشد بخشی از مغز است. علت این امر ناشناخته می باشد و احتمالاً ژنتیکی است.

عامل اصلی شناخته شده، نارس بودن نوزاد است. یک سوم همهٔ کودکان مبتلا به فلج مغزی نارس به دنیا می آیند: هر اندازه وزن کودک هنگام تولد کمتر باشد، درصد احتمال خطر فلج مغزی در موردش بیشتر است. حدود یک سوم نوزادان کم وزن زودرس (کمتر از یک کیلو و ۲۵۰ گرم)، احتمالاً مبتلا به اسپاستیک خواهند بود، عوامل متعددی کراراً برروی کودک تأثیر می گذارد.

سن مادر و مشابهت او، و در معرض اشعه قرار گرفتن، از عوامل نامربوط است. حدود ۱ نفر از هر۲۵ یا ۳۰ کودک دارای فلج مغزی دارای خواهر یا برادر مبتلای دیگری نیز خواهد بود. یکی از اشکال فلج مغزی، بیماری کرنیکتروس است، که عمدتاً به عدم تناسبب گروه خونی مربوط می شود، و امروزه قابل پیشگیری است. عامل مهم در سبب شناسی فلج مغزی، حاملگی های چند گانه است.

 

فلج مغزی

در حالی که وقوع زایمان ۲ قلوها در بریتانیا ۱/۲ درصد است، ۱۰ درصد کودکان مبتلا به فلج مغزی یکی از دو کودک دوقلو می باشند، (معمولاً یکی از دوقلوها آسیب می بیند). در ژاپن، یک نوع بیماری فلج مغزی بسیار شدید به نام «بیماری ماینمانا» شیوع پیدا کرده است، که آن را نتیجهٔ ورود فاضل آب حاوی جیوه از یک کارخانه به دریای اینلند، می دانند.

ماهی ها جیوه را در بدن خود جذب می کنند، و آن دسته از زنان باردار که از این ماهی ها استفاده می کنند، فرزندانی با عقب ماندگی ذهنی و اسپاستیک به دنیا می آورند. هنوز هم گروهی، صدمات هنگام تولد را، علت اصلی فلج مغزی می دانند ممکن است این صدمات یکی از علل فلج مغزی محسوب شود، امّا به عقیدهٔ من غیرمعمولترین علت هاست، زیرا اکثریت مهمی از موارد فلج مغزی، در اصل مربوط به پیش از تولد است، به ویژه مورد شکست قسمتی از مغز در روند رشد عادی آن.

با این وجود، کمبود اکسیژن شدید در هنگام تولد نیز، یکی از عوامل ایجاد کنندهٔ فلج مغزی است. صدمات عملی هنگام تولد (مانند لطمهٔ وارده از فرسپس) باید علت بسیار نادری باشد. من شخصاً یک مورد هم برخورد نداشته ام، علل پس از تولد شامل آنسفالی، مننژیت یا ضربات شدید وارد به سر می باشد.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن