سلامت

وابستگی به مواد و اختلال در زندگی روزمره افراد

وابستگی به مواد مشکلات متعددی را برای فرد و خانواده او به ارمغان می آورد. همانگونه که در تعریف وابستگی به مواد آمده است ، این امر در ابعاد مختلف زندگی فرد تاثیر گذاشته و به مرور زمان کارکرد های فردی، شغلی، اجتماعی و خانوادگی وی را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از ابعادی که فرد در آن دچار مشکل می شود روابط بین فردی اش با دیگران است.

وابستگی به مواد

 

اختلال در روابط اجتماعی

فرد وابسته به مواد به دلیل اینکه نمی خواهد دیگران وی را مورد سرزنش قرار دهند و یا از وابستگی و مصرف مواد آن اطلاع یابند روابط خود و خانواده اش را در یک سیستم محدود نگه می دارد و با خانواده هایی در ارتباط هستند که آنها نیز دچار این مشکل می باشند.

مسلما این ارتباط عوارض جانبی دیگری نیز در بردارد. یکی از عوارض آن مورد تایید قرار گرفتن و تشویق شدن جهت مصرف و وابستگی از طرف کسانی است که خود نیز دچار این مشکل هستند. مهمترین عوارض این ارتباط الگو پذیری فرزندان از افرادی است که وابسته اند و با آنها ارتباط خانوادگی برقرار شده است.

تعاملات چنین خانواده ای موجب می شود که ازدواج فرزندان آنان نیز در همین مدار بسته صورت گیرد و یا حتی داشتن پدر یا والدین وابسته به مواد در خانواده، ازدواج فرزندان آن خانواده را نیز ، با مشکل مواجه می کند .چه بسا دختران و پسران این خانواده ها به دلیل داشتن پدری وابسته از ازدواج مناسب و موفق محروم شده اند.

وابستگی به مواد

 

اختلال در ایفای نقش

یکی از تاثیرات عمده مواد اعتیاد آور بر فرد این است که به دلیل تغییر کارکردهای مغز مانند اختلال در توجه و درک ، نقش والد و یا پدر در خانواده کمرنگ شده و یا حتی فرد نقش های اساسی اش را نمی تواند ایفاء کند.این نقش به همسر و یا یکی از فرزندان ارشد واگذار می شود .

این جابه جایی نقش اختلالی در سیستم خانواده ایجاد می کند. همسر و یا فرزندان همیشه خسته از بار سنگینی که بر دوشش گذاشته شده نقش های فردی خود را نیز از دست داده و نقشی که به وی سپرده شده است را نیز نمی تواند بازی کند.

عدم توجه و درک مشکلات ناشی از وابستگی مواد موجب می شود که فرد درک درست و صحیحی از مشکلاتی که برای خود و خانواده بوجود آورده را نداشته باشد و بی تفاوت از کنار آن بگذرد و یا حتی آنها را نبیند. این مسئله موجب مزمن شدن و عمیق تر شدن مشکلات خانواده می شود.

تجربیات کارشناسان این امر نشان می دهد که تعدادی از این افراد به دلیل عدم توجه و درک از وضعیت خانواده با دختران فراری، طلاق گرفته و مشکلات روانی ای مثل افسردگی، خودکشی و…… مواجه شده اند.

وابستگی به مواد

 

اختلال در احساس و عاطفه

یکی دیگر از تغییراتی که در کارکرد مغز فرد که وابستگی به مواد دارد، ایجاد می شود اختلال در احساس و عاطفه او است . به این معنا که فرد به دلیل ماهیت وابستگی اش مشغله های ذهنی اش مربوط به تهیه مواد و مصرف آن می باشد در نتیجه کمتر به احساسات خود و اعضای خانواده اش توجه می کند .

همین عدم توجه به روابط احساسی و عاطفی موجب می شود که کانال های ارتباطی وی با اعضای خانواده روز بروز کمتر شود و روزی خواهد رسید که دیگر هیچ گونه ارتباطی با وی برقرار نمی شود و حتی وی را از سیستم خانواده طرد می کنند. این طرد شدگی وی را مبتلا به یک معتاد خیابانی می کند که خود نیز مشکلات عمده دیگری را به همراه دارد .

 

اختلالی در توانایی جنسی

متاسفانه مصرف مواد و وابستگی موجب افت و کاهش میل جنسی در افراد می شود که این نیز در روابط عاطفی و زناشویی فرد تاثیرگذار است و از این بابت همسر فرد وابسته تحت فشارهای روانی قرار گرفته و چه بسا که مبتلا به اختلالات روانی مانند افسردگی ، وسواس و … شود.

متاسفانه در بعضی همسران معتاد دیده است که بسیاری از طلاق هایی که در نتیجه وابستگی فرد به مواد صورت گرفته منشا آن عدم ارتباطات احساسی ، عاطفی و نداشتن روابط زناشویی است.

وابستگی به مواد

 

اختلال در امور تحصیلی فرزندان

افت تحصیلی و شکست های مکرر فرزندان یکی از پیامدهای مخرب حضور فرد وابسته در خانواده است . از آنجائیکه بیشترین توجه خانواده معطوف به درمان فرد وابسته و مشکلاتی است که وی ایجاد نموده ، در نتیجه سایر اعضای خانواده کمتر مورد توجه قرار می گیرند، درحالیکه کودکان، نوجوانان و جوانان به دلیل ماهیت سنی شان نیازمند توجه خاص و حمایت های به موقع هستند.

متاسفانه در خانواده های افراد وابسته چنین توجه و حمایتی وجود ندارد . تحقیقات نشان داده اند که افت تحصیلی و عدم موفقیت در امور تحصیلی ،
پرخاشگری و رفتارهای ناسازگارانه در فرزندان خانواده های افراد وابسته بیشتر از فرزندان خانواده های غیر وابسته است .

 

اختلال در عمل کرد شغلی

همانگونه که ذکر شد، به علت ماهیت وابستگی به مواد فرد توانایی ها و عملکرد اجتماعی را به مرور زمان از دست داده و نا گریز است زمان زیادی از اوقات مفید روزانهٔ خود را به تهیه ، مصرف ، نشئگی ناشی از مصرف و در مواقعی محرومیت (خماری ) ناشی از مواد بگذارند. بدین ترتیب غیبت از کار و حتی اخراج از آن وضعیت اشتغال فرد را دچار مشکل می کند و به دنبال اختلال در شغل مشکلات مالی ناشی از آن نیز به سایر مشکلات افزوده می شود.

بسیاری از افراد دچار وابستگی به مواد ، پس از بروز مشکل در اشتغال و تامین درآمد ناچارند هزینه هایی که برای نیازهای اولیه خانواده در نظر گرفته اند را نادیده گرفته و آن را صرف تهیه مواد نمایند.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن