سلامت

اسپینا بیفیدا و هیدروسفالی را بشناسید؟

اسپینا بیفیدا و هیدروسفالی موضوع اسپینا بیفیدا در طی سالهای اخیر، به علت زمان زیادی که صرف مطالعه و بررسی کودکان مبتلا در بریتانیا و خارج شده است، توجه عمده ای را به خود معطوف داشته، بزرگترین مرکز این مطالعات در بریتانیا و در شفیلد است، در این مرکز آقای رابرت زاکاری و جیمز لیستر مسئولیت جراحی، و آقای جان شارارد، جراحی ارتوپدی، و دکتر جان لربرد مدیر پزشکی همراه با چند تیم کمکی، درمان این کودکان را عهده دار بوده اند. ما در مجله اینترنتی مدل 24 در مورد اسپینا بیفیدا و هیدروسفالی را بشناسید، بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

 اسپینا بیفیدا چیست؟

اسپینا بیفیدا

 

اسپینا بیفیدا شامل بدشکلی و ناقص الخلقه بودن ستون فقرات و نخاع، بین گردن و استخوان پشت لگن خاصره است. مننگوسل نقصی است که به نخاع ارتباطی ندارد، و ناتوانی اندک و ناچیزی را موجب می گردد. مننگومیلوُسل به اختلالات نخاعی مربوط است، و با درجات مختلفی از ضعف پا و علائم دیگر همراه می باشد.

از هر ۵ کودک مبتلا به اسپینا بیفیدا، 4 نفر آنها گرفتار هیدروسفال نیز می باشند، که در صورت عدم درمان صحیح، سر به اندازه بسیار بزرگ و حجیمی، رشد می کند. از هر  ۱۰۰۰ تولد، حدود ۲ نفر بیماری اسپینا بیفیدا دارند، که یک چهارم انها یا مرده متولد می شوند و یا هنگام زایمان می میرند.

 

هیدورسفالی

 

اسپینا بیفیدا

هیدروسفالی ناشی از وجود مانع در جریان مایع نخاعی است. مایع نخاعی در بطن مغز تشکیل شده، به خارج از مغز وارد می شود، و در مغز نخاع نیز جریان پیدا می کند. مانع، براثر ناقص الخلقه بودن مادرزادی، و یا مننژیت پس از تولد، به وجود می آید: مایع نخاع، بطن مغز را اتساع می بخشد، و در نتیجه بافت های مغز را با هم می فشارد. در انواع مختلف آن، جز در موارد خفیف ، با عبور دریچه ای از شکمچهٔ مغز، به درون قلب ، درمان می شود. هرگاه دریچه مسدود گردد، کودک بدحال، دچار حالت تهوع و سردرد می شود.

 

احتمال وقوع

 

اسپینا بیفیدا

در انگلستان و ویلز، هرساله، حدود /۱۵۰۰ کودک مبتلا به اسپینا بیفیدا متولد می شود، که تقریباً نیمی از آنان تا مراحل بعد کودکی زنده می مانند. از این تعداد، حدود 600  تن هرساله به سن ۵ سالگی می رسند. در یک شهر یک میلیون نفری، می توان انتظار داشت که تقریباً هرساله 40 کودک با این اختلال متولد شود.

در پاره ای از نقاط دنیا، این اختلال متداول تر است. چنانچه در ایرلند و ویلز، بیش از انگلستان رایج شد. علت این بیماری تا حدودی ژنتیکی، و احتمالأ تا حدی نیز محیطی است، و با عوامل موجود در رحم، ارتباط دارد. متأسفانه آگاهی و دانش نسبت به آن عوامل، کم مایه و ضعیف است.

در صورتی که کودکی با اسپینا بیفیدا به دنیا بیاید شانس اینکه کودک دیگر خانواده، با همان نقص و یا نقصی مشابه آن، متولد شود، حدود یک دوازدهم است. هیدروسفال به تنهائی ممکن است در اصل ژنتیکی، و به عفونت های رحمی، مانند توکسوپلاسموزیس مربوط باشد. اساساً علت این اختلال، وجود مانع در مسیر مایع نخاعی است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا