سلامت

بررسی عوارض تضادهای درونی در افراد

اثرات و عوارض ناشی از تضادهای انسانی به وجوه مختلف خود را نشان می دهند. در این مطلب از سایت مدل24 برای شما از عوارض تضادهای درونی و حالات و خصوصیات آن به طور مفصل صحبت می کنیم.با ما همراه باشید عزیزان.

 

ترس های از عوارض تضادهای درونی

عوارض تضادهای درونی

ساختمان دفاعی بدن با همه ی سماجت و سختی اش، فوق العاده شکننده حساس است، بنابراین مقدار زیادی ترس ناشی از عوارض تضادهای درونی ایجاد می کند. احساس افسردگی و خستگی شدید می نماید، دچار دلهره و تشویش می شود. رفتار، احساسات، حالات، گفتار، تمایلات و آرزوهایش طوری پفکی، ناپایدار و متزلزل است که انگار روی یخ نازک، اسکی بازی می کند. وضع ناپایدار و متزلزل او را، حتی در طرز راه رفتن، لباس پوشیدن، حرکات بی شکل سر و دست و عدم مهارتش در هر کاری که مستلزم اعتماد به نفس و ثبات و تعادل باشد، میتوان مشاهده نمود. در عوارض تضادهای درونی این گونه است که شخص میترسد دیگران به ماهیت او پی ببرند و اسرار درونیش فاش شود. معایبش آفتابی شوند. این شخص مورد بی اعتنایی و تحقیر و تمسخر و استهزای اطرافیان قرار گیرد. اولین نتیجه ی عوارض تضادهای درونی این است که نمی گذارد شخصی به دیگران نزدیک شود، ثانیاً انسان را نسبت به دیگران کینه توز و بدبین می سازد. ثالثاً تمام گرفتاری هایی که قبلاً داشته، تشدید می گردد. همیشه در مقابل موفقیت ها، یک شبح تحقیر و تمسخر و بی اعتنایی در نظرش مجسم می شود و در جای خود منجمد می گردد و نمیگذارد در شخصیتش تغییری ایجاد گردد، میترسد که تغییر او را بترکاند و خود ایده الی را از دست بدهد و تبدیل به خود واقعی، یعنی خود مطرود گردد و از مقام رفیعی که در ذهنش برای خود ساخته بود، پایین بیاد.

 

تضعیف شخصیت از عوارض تضادهای درونی

عوارض تضادهای درونی

از عواملی که موجب هرز رفتن انرژی در چنین اشخاصی میگردد تضعیف از عوارض تضادهای درونی است. دوری و بیگانگی از خویش است. بیگانگی از خویش، شخص را از نیروی محرکه یا به عبارت دیگر از موتور خودش جدا و منفصل می سازد. اتلاف یا استعمال بی مورد انرژی در جهت های گوناگون و متضاد، نتایج زیانبار زیر را به وجود می اورد: الف) عوارض تضادهای درونی شخص را دچار بی عزمی و تردید می سازد، همیشه در نوسان و دودلی است. ب) لنگی و سستی در کارهایش ایجاد میگردد. ج) پراکندگی انرژی که نتیجه ی آن یک نوع تنبلی شغلی و دائمی است، بیگانگی کلی از خویش، نداشتن هدف معینی در زندگی. د) تمایلات سادیسمی هم از عوارض تضادهای درونی است  مخصوصاً وقتی که سرکوب و پنهان شده باشند، یک عامل دیگر تنبلی است. ه) خودبینی و خود خواهی یکی از مشکلات بزرگ و از عوارض تضادهای درونی در رابطه با دیگران است.

 

یأس از عوارض تضادهای درونی

عوارض تضادهای درونی

شخص عصبی  دارای ضعف ها، حساسیت ها، ناپایداری و تزلزل روحی که مجموعا یک نوع احساس ناامیدی و یاس عمیق و پایدار در وجود ایجاد میکند. این چنین اشخاص چنان در پنجه ی حالتها، تمایلات، احتیاجات آمر و عصبی خود گرفتار و زبون افتاده اند که هیچ امیدی در انها باقی نمی ماند. گاهی ممکن است احساس یأس و درماندگی ناشی از عوارض تضادهای درونی پنهان و مخفی باشد. در این صورت ظاهراً به نظر می رسد که شخص پر از امید و آرزوست، ولی این آرزوها به منظور فرار از مشکلات درونی است و اغلب منجر به یأس و سرخوردگی بیشتر او می شوند. بالاخره شخص عصبی در هر وضعیتی که باشد، حالت ها، تمایلات و به طور کلی ساختمان عصبیت را همراه خود، وارد وضعیت جدیدش می کند. یاس و درماندگی، نتیجه ی عوارض تضادهای درونی است؛ شخصی عصبی خود را در میان کشمکشی ها و تضادهای عمیقی درونی، مانند پرنده ای احساسی می کند که در قفس یا دام افتاده است و هرگز امکان رهایی برایش نیست.

 

تمایلات سادیسمی از عوارض تضادهای درونی

عوارض تضادهای درونی

یکی از علایم تمایلات سادیسمی، این است که شخصی از نفس آزار رساندن به دیگران لذت می برد و نیتش مستقیماً اذیت دیگران می باشد. سادیسم پدیده ای وسیع است که به صورت های مختلف ظاهر می شود، مثلا عده ای از اشخاصی میل دارند دیگران را مطیع و برده ی خود سازند. این اشخاص به هیچ وجه نمی توانند تحمل کنند که همسر یا همکار یا فرزندشان از خود، فکر، تمایلی، ارزو یا هدف مستقلی داشته باشند. یکی از علایم و طرق ارضا تمایلات سادیسمی، بازی با احساسات و عواطف دیگران است. شخصی سادیسمی از این که سر دیگران کلاه بگذارد و او را تحقیر نماید، لذت میبرد. یکی دیگر از مظاهر و علایم تمایلات سادیسمی، میل تخفیف و تحقیر دیگران است. شخصی سادیسمی خیلی میل دارد و می کوشد تا فقط نواقص دیگران را ببیند، دائماً می گردد تا نقاط ضعف اشخاص را پیدا کند و به رخشان بکشد، میل تحقیر دیگران را گاهی به صورت بدگمانی و بدبینی ظاهر می سازد، در این صورت نه تنها میکوشد که نقص های واقعی دیگران را خیلی بزرگتر و پررنگتر از آنچه هستند، ببیند. سادیسم یک پدیده و موضوع کلی و از عوارض تضادهای درونی است که در انواع روابط، من جمله در روابط جنسی نیز وجود دارد. اگر به ساختمان شخصیت آدمهای سادیسمی توجه کنیم، می بینیم اینها کسانی هستند که خود را از تمام موجبات سعادت و خوشبختی محروم میدانند، خود را عاطل و بیهوده حس می کنند. آنها از همهٔ زیبایی ها و نعمتهای زندگی محروم هستند. بدین جهت میکوشند تا به انواع راه ها و وسایل در لذت ها و خوشی های دیگران اخلال نمایند و خود را از رنجها و ناراحتیهای درونیشان نجات دهند. به وسیله کوچک و بی ارزش کردن دیگران، کوچکی و بی ارزشی خود را انکار می کنند.

 

تاثیر عوارض تضادهای درونی در روابط انسانی

عوارض تضادهای درونی

تاثیر جریانات عصبی در روابط انسانی از همان زمان که شخص در «تلاش کسب جلال و عظمت» می افتد، شروع می گردد و زمانی که در نظر دارد از دیگران برتر شود و بر دیگران تسلط و پیروز شود، ارتباطات انسانی پیش می آید. «توقعات عصبی» گرچه از ضروریات شخصی و درونی است، ولی متوجه بیرون و اطراف می شود. ملاحظه گردیده که توسل به هر یک از تضادها (برتری طلبی، مهر طلبی و عزلت طلبی) چه تاثیراتی در خود شخص و رابطه او با دیگران می گذارد. یکی از صفات ممیز و شاخص تضادها، غرور می باشد که این صفت شخصی را از دیگران دور و به خویش مشغول می کند. شخصی عصبی به شدت سودجو و خود خواه می باشد یا برعکس، ابدا به دنبال منافع خویش نمی باشد. هر کاری می کند برای تایید تصورات ایده آلیستی است که در وجود خود دارد، برای ارضاء غرورهای خویش می باشد و به دور آنها یک دیوار دفاعی کشیده است که کسی اجازه ورود به دنیای اسرارآمیز و محرمانه وی را ندارد و خودش نیز از آن حصار بیرون نمیرود. از لحاظ عاطفی و معنوی با دیگران فاصله داشته و نمیتواند دیگران را آن طور که هستند به عنوان افرادی با حقوق خاص خودشان بپذیرد و قبول داشته باشد. برای اینکه شخصی مغرور وجود معنوی خودش را نماکاری کرده و نمی تواند وجود دیگران را آن طور که هستند، ببیند. مهمترین عامل این خاصیت اخلاقی و احتیاجات روانی، ناشی از غرورهاست.

 

منبع: https://model24.ir

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا