سلامت

بررسی و آشنایی با الگوهای خودتخریبی

اگر همه ی انسانها را مورد بررسی قرار دهیم، همه به نوعی در زندگی خودشان می خواهند، موفقی و پیروز و سربلند باشند و مهمترین توانایی های خود را پیدا کنند، ولی متأسفانه خودشان عامل شکست خود هستند و بزرگترین دشمن خویش می باشند و انسانها چگونه و چرا باعث شکست خود می گردند؟در این مطلب از سایت مدل24 به بررسی الگوهای خودتخریبی می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

الگوهای خودتخریبی

خودتخریبی

ترکیب  قیدها و آداب و قوانین اجتماعی است که مانع رشد خلاقیت انسان و خودتخریبی  می شوند. وقتی به مجموعه قیدهای درونی و نیروهای بازدارنده در ذهن انسان تمرکز کنیم، خواهیم دید که آنها به صورت زنجیره هایی موجب جلوگیری رشد خود شکوفایی در زندگی افراد و خودتخریبی می شوند. وقتی افراد به چگونگی علت های شکست خود در مسیرهای ترقی و تعالی خود فکر می کنند، نیروهای درونی شان که در شکست آنها موثر بوده اند، و عوامل خودتخریبی را نادیده می گیرند و عوامل خارجی را دلیل بر شکست خود در نایل شدن به شکوفایی خلاق میدانند. ولی وقتی بررسی های عمیق در موقعیت های زندگی این چنین افراد صورت می گیرد، ملاحظه می شود که علت اصلی شکست آنها در بیشتر موارد از درون آنها ناشی بوده است و خودشان نمونه ی بارزی از خود تخریب گره های زمانه خود هستند. بسیاری از افراد خود تخریب گر، به قدری با استعداد هستند که به خوبی با زندگی کنار می آیند و حتی در ظاهر موفق نیز هستند. اما دستاوردهای آنها در مقایسه با قابلیت هایشان کاملا ناچیز است.

 

کلید مهم خودتخریبی افراد

خودتخریبی

روابطی که این افراد در زندگی خود، با دیگران برقرار میسازند، کلید مهم معضلاتشان می باشد. نبوغی که در پیمودن مسیر غیر خلاق دیده میشود واقعاً حیرت انگیز است. نبوغ دانشجویی که به نظر می آید در نوشتن یک مقاله و تحویل به موقع آن از طریق کانالهای معمولی، کاملا بی استعداد است، به هنگام چاپلوسی از استادش برای گرفتن وقت اضافی، خود را نشان میدهد. خودتخریبی  همیشه خود را در معرض حقارت و حمله قرار می دهد. اگر چه این شخص در بیشتر جنبه های زندگی خود، کاملاً از امنیت برخوردار است، ولی در بعضی از جنبه های خاص زندگی اش با نقطه کوری مواجه می شود که او را دائماً آسیب پذیر می سازد.خودتخریبی در خود تخریبگرها، اغلب دیگران را به سوء استفاده از خود تحریک و به قول نیچه، چوب های دار خود را بر پا می کنند. با این حال بر این رفتار خود پافشاری میکنند. در نتیجه همیشه از این که مورد استفاده قرار می گیرند، رنج میبرند.

 

خصوصیات خودتخریبی در افراد خود تخریب گر

خودتخریبی

خود تخریب گرها معمولا در به کارگیری منابع مالی خود بی احتیاط هستند. گرچه می دانند در صورت اندوختن پس اندازی هر چند اندک، زندگیشان بسیار شیرین تر خواهد شد. به طریقی از کنار گذاشتن مقدار کافی از حقوق خود عاجز هستند و همیشه خود را در معرض تحقیر دوستانی قرار می دهند که به او پول قرض می دهند. آنها همیشه مستعد کمال گرایی هستند و کمال گرایی آنها مستعد شکست است. همیشه کارها را به تعویق می اندازند. دانشجو تحویل مقاله اش تا پس از مهلت تعیین شده به تعویق می اندازد و خطر توبیخ را به جان میخرد، فروشنده صرفاً «قادر نیست» صبح زود از خواب بیدار شود و تا نزدیک ظهر می خوابد. این افراد معمولا یک نوع نیاز به ضدیت با دیگران را از خود بروز می دهند. خود تخریب گرها از نیاز طبیعی انسانها، یعنی چیره شدن بر زندگی و از کنجکاوی طبیعی نسبت به کشف تمام قابلیت ها و ابعاد وجود خود، در جهان رویگردان هستند. خود تخریبگرها همیشه به احساس، خود کم بینی مبتلا هستند. آنها حتی اگر با استعداد باشند، احساس بیکفایتی و نامطلوب بودن می کنند. آن قدر این احساس را در خود پرورش میدهند تا دیگران هم این نظر را نسبت به انها پیدا کنند. در نظر آنها انعطاف پذیر بودن نسبت به روش مواجه شدن با یک مشکل یک نوع زیان واقعی دربردارد. این انعطاف ناپذیری افق دیدها را که برای اتخاذیکی روش خلاق حائز اهمیت است، محدود میکند. این افراد معمولا تمایل نگرش واقعی به زندگی خود را ندارند و نمیخواهند به طور دقیق ان را مورد بررسی قرار دهند.

 

منبع: https://model24.ir

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا