سلامت

بررسی دلایل ایجاد دیابت نوع 2 در کودکان

یکی از بیماری‌های مزمن که می‌تواند در هر سن و سالی ایجاد شود و رشد پیدا کند دیابت نوع 2 می‌باشد، غالبا شروع کند و تدریجی دارد که همین مسئله تشخیص را در کودکان دچار مشکل خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم و علت‌های ایجاد دیابت نوع 2 در کودکان بپردازیم، البته مبحث شامل شیوه‌های درمان و پیشگیری نیز خواهد شد، با ما همراه باشید.

دیابت نوع 2 در کودکان

بررسی احتمال ایجاد دیابت نوع 2 در کودکان

همانطور که در مقدمه هم گفته شد بیماری دیابت نوع 2 مزمن بوده و با میزان بالای قند خون یا گلوکز مشخص خواهد شد، لوزالمعده نیز وظیفه دارد تا با تولید نوعی هورمون بتواند میزان قند خون را کنترل نماید. فردی که دچار دیابت نوع 2 است می‌تواند به دو علت باشد، اولین علت ترشح نشدن هورمون انسولین بوده و دومین علت را می‌توان پاسخ ندادن مناسب بدن نسبت به هورمون ترشح شده عنوان کرد. با افزایش میزان چاقی در جوامع شاهد ایجاد دیابت نوع 2 در کودکان هستیم. بر اساس اعلام رسمی مرکز ملی پیشگیری از بیماران مزمن ایالات متحده آمریکا بیش از 5300 کودک و نوجوانان بین 10 الی 19 سال دچار دیابت نوع 2 شده‌اند. دیابت نوع 2 یک بیماری درازمدت بوده و در صورتیکه درمان نشود می‌تواند عوارض جدی را ایجاد نماید، در حال حاضر هیچگونه درمان قطعی برای آن یافت نشده و محققان کماکان در تلاش هستند تا بتوانند راهی مناسب پیدا نمایند.

معرفی علائم مربوط به دیابت نوع 2 در کودکان

دیابت نوع 2 در ابتدا بسیار آرام بوده و به همین دلیل است که تشخیص آن در کودکان با سختی همراه خواهد بود، بد نیست بدانید که علائم هر دو نوع دیابت مشابه هستند، کودکان و بزرگسالان امکان دارد موارد زیر را تجربه نمایند:

√ افزایش ادرار: هنگامی که قند خون بیش از اندازه در بدن وجود داشته باشد احتمال افزایش ادرار وجود دارد، کلیه‌ها باید به مراتب سختی‌های زیادتری را تحمل نمایند، همین مسئله یکی از دلایل افزایش میزان ادرار است.

√ افزایش میزان تشنگی: هنگامی که در افراد افزایش ادرار صورت گیرد مسلما آب بدن کم خواهد شد و همین مسئله می‌تواند منجر به افزایش سطوح تشنگی شود، نوشیدن آب زیاد می‌تواند یکی از همین دلایل باشد.

√ احساس خستگی: هنگامی که بدن به درستی نمی‌تواند از قند خون استفاده نماید مطمئنا احساس خستگی ایجاد می‌شود، البته کمبود آب بدن نیز در این زمینه بدون تاثیر نیست.

√ احساس تاری در دید: وجود سطح قند خون بالا می‌تواند مایع را از اطراف چشم جمع کرده و تمرکز را مشکل نماید.

√ بهبودی آرام زخم‌ها: سطح بالای قند خون می‌تواند موجب شود زخم‌های ایجاد شده در سطح بدن به کندی مراحل بهبود خود را طی نمایند، این مسئله در رابطه با بهبودی عفونت‌های پوستی نیز می‌باشد.

√ تیره شدن مناطقی از پوست: مقاومت در برابر انسولین می‌تواند باعث تیره شدن برخی از قسمت‌های بدن شود، اغلب این تیره شدن در زیر بغل و یا پشت گردن اتفاق می‌افتد.

علت‌های ایجاد دیابت نوع 2 در کودکان

دیابت نوع 2 در کودکان

در اینجا باید گفت که هر فردی با هر سنی که دارد می‌تواند با گسترش دیابت نوع 2 مواجه شود، این وضعیت بیشتر در بزرگسالان و کودکان دارای اضافه وزن دیده شده است. چاقی با ایجاد مقاومت در برابر انسولین می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد، این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که اندام‌ها و بافت‌ها به طور مناسب نسبت به انسولین از خود پاسخ ندهند، مقاومت در برابر انسولین موجب افزایش سطح قند خون شده و به دنبال آن می‌تواند التهاب بیشتری را ایجاد نماید. محققان بر اساس مطالعات انجام شده دریافتند که کودکان و بزرگسالان زیر 25 سال که با چاقی روبه‌رو هستند تا 4 برابر بیشتر نسبت به سایر افراد می‌توانند دیابت نوع 2 را ایجاد نمایند، بنابراین چاقی را می‌توان به عنوان یکی از عوامل اصلی ایجاد دیابت نوع 2 در کودکان به حساب آورد. سایر عوامل خطرناک در رابطه با دیابت نوع 2 در کودکان عبارتند از:

 • داشتن یک خواهر، برادر و یا پدر و مادری که دارای چنین شرایطی باشند، ژنتیک می‌تواند بسیار اثرگذار باشد
 • افرادی که در مناطقی همچون آسیا، جزایر اقیانوس آرام، آفریقا و آمریکای لاتین زندگی می‌کنند
 • داشتن نشانه‌های مقاومت در برابر انسولین

شیوه‌های تشخیص دیابت نوع 2 در کودکان

برای تشخیص دیابت نوع 2 در کودکان پزشکان در رابطه با برخی علائم سوالاتی را مطرح خواهند کرد و امکان دارد نمونه خون نیز جهت بررسی میزان گلوکز گرفته شود، البته احتمال آزمایش ادرار ساده جهت اثبات وجود قند در ادرار نیز وجود خواهد داشت. در هر صورت پزشکان پس از انجام آزمایش‌های مورد نیاز باید جواب را مشاهده نمایند، بهتر است این کار نزد یک متخصص انجام گردد و یا پزشک قابل اعتمادی باشد، توجه کنید برای آنکه بتوان صحت آزمایش‌ها را مورد بررسی قرار داد لازم است در دو زمان مجزا انجام شوند.

شیوه‌های درمانی و رفتاری لازم در کودکان

درمان دیابت نوع 2 در کودکان و بزرگسالان شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند، مهمترین روش‌های درمانی این مشکل را می‌توان در شیوه زندگی خلاصه کرد، این شیوه زندگی و تصحیح آن است که منجر به تغذیه درست، ورزش و کسب وزن ایده‌آل می‌شود. یکی دیگر از روش‌های درمانی را می‌توان تزریق انسولین و یا داروهایی دانست که به بدن کمک کنند تا جواب بهتری نسبت به هورمون‌های کنترل کننده قند خون بدهند، کودکان نیز لازم است تا نظارتی بر روی میزان قند خونشان وجود داشته باشد. پزشکان می‌توانند یک طرح پالایش را با توجه به سن کودکان تنظیم نمایند و والدین نیز بتوانند از اجرای برنامه‌های تجویز شده برای درمان دیابت نوع 2 در کودکان مراقبت نمایند. اگر بخواهیم روش‌های جلوگیری از ایجاد دیابت نوع 2 در کودکان را نام ببریم بدون شک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به دست آوردن یک وزن ایده‌آل و پرهیز از چاقی
 • مصرف یک رژیم غذایی مناسب
 • ورزش کردن

عوارض احتمالی مربوط به دیابت نوع 2

باید توجه داشت که وجود دیابت نوع 2 در کودکان می‌تواند منجر به ایجاد عوارض جدی و بالقوه‌ای همانند بیماری‌های قلبی و حتی سکته مغزی شود. برخی از سایر عوارض دیابت نوع در کودکان را می‌توان موارد زیر عنوان کرد:

 • فشار خون بالا
 • سطح کلسترول بالا
 • آسیب‌دیدگی چشم
 • آسیب عصبی یا نوروپاتی دیابتی
 • آسیب یا نارسایی کلیه (نفروپاتی دیابتی)

چشم‌انداز بیماری دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 در کودکان

دیابت نوع 2 در کودکان در حال افزایش یافتن است و دلیل آن نیز آمار منتشر شده در رابطه با چاقی کودکان می‌باشد. همانطور که گفته شد تشخیص این مشکل در کودکان با سختی همراه است و پزشکان کماکان در رابطه با اثرات درازمدت آن در سنین نوجوانی اطمینان پیدا نکرده‌اند. تمرکز بر روی شیوه‌های مناسب زندگی که می‌تواند شامل رژیم متعادل غذایی و داشتن فعالیت‌های بدنی گردد، مطمئنا در درمان و حتی کاهش احتمال ایجاد دیابت نوع 2 در کودکان اثربخش خواهد بود.

منبع: https://model24.ir

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا