سلامت

عزلت طلبی و خصوصیات این تیپ شخصیتی

عزلت گزینی و عزلت طلبی سومین پایه و عنصر «تضاد اساسی» می باشد. عزلت طلبی را زمانی عصبی می نامیم که علت آن ترس و انزجار از آمیزش با دیگران باشد. بعضی از صفات و خصوصیات تیپ عزلت طلبی را ذیلاً به ترتیب اشاره می گردد، که متخصصین روانکاو خاص این تیپ دانسته اند. در این مطلب از سایت مدل24 برای شما از خصوصیات عزلت طلبی بیشتر صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

 

خصوصیات عزلت طلبی در افراد

عزلت طلبی

بیگانگی و ناآشنایی شدید نسبت به دیگران، شدت و ضعف حقیقی تمایلات عزلت طلبی و بیگانگی اشخاص عصبی از مردم، بستگی دارد به اینکه در کودکی تا چه حد از دیگران آزار دیده و رابطه ی انسانی آنها خشن و ناهنجار بوده است.  از خصوصیات بارز عزلت طلبی ، بیگانگی از خویش است. شخص به خصوصیات عزلت طلبی از لحاظ عواطف و احساسات روحی دچار نوعی بی حسی و کرخی است. خود را آن طور که هست نمی شناسد و نمیداند به چه چیزی علاقه دارد و یا از چه چیزی متنفر است.  اشخاص با خصوصیات عزلت طلبی ، هم آگاهانه و هم به طور ناآگاه سعی می کنند که به هیچ طریقه با کسی آمیزش و درگیری پیدا نکنند. و به دور خود یک پرده نامرئی می کشند و سعی می کنند نگذارند کسی وارد حریم تجرد و رؤیایی انها گردد اگر کسی مخل و مزاحم تنهایی و عزلت طلبی آنها شود، دچار هراس و تشویش می شوند.  تیپ عزلت طلبی می کوشد تا از تمام استعدادها و امکانات خود بهره برداری کند و دانسته و یا ندانسته می کوشد، احتیاجات خود را محدود سازد. عزلت طلبی از رقابت، کسب پرستیژ و موفقیت گریزان است. چون همه ی این کارها مستلزم تماس و آمیزش با اشخاص دیگر است. زندگیش را طوری محدود میسازد که احتیاج به فعالیت و تحصیل پول زیادتر پیدا نکنند.

خلوت گزینی از علایم بارز عزلت طلبی

عزلت طلبی

یکی از احتیاجات مبرم عزلت طلبی احیتاج به «خلوت» است. هر نوع سوال در مورد زندگی خصوصیش، او را دچار تشویش و نگرانی شدید می سازد.  شخص با خصوصیات  عزلت طلبی نسبت به هر چیز که مختصر شباهتی به فشار و تحمیل، ایجاد تعهد، دستور داشته باشد، حساسیت و عکس العمل دفاعی شدیدی نشان میدهد و چنین حساسیتی را که ناشی از ضعف درونی و یک حالت عصبی است.  از دیگر خصوصیات عزلت طلبی، احتیاج به احساس «تفوق و برتری» است. برای اینکه بتواند تنهایی را تحمل کند، احتیاج دارد به این که در ذهنش خود را مهم و برجسته تصور کند. وقتی در ضمن روانکاوی احساسی برجستگی و بزرگی شخصی عزلت طلب سست می شود، دیگر به هیچ وجه تحمل تنهایی را ندارد.  تیپ عزلت طلبی از هرگونه رقابت و مبارزه اجتناب می کند و میل ندارد از طریق کوشش مداوم واقعاً پیشرفت کند و برتری یابد، بلکه کافی است که دیگران پرگهر او را بشناسند، شخص عزلت طلب احساسات مثبت خود را حفظ کرده، نه نسبت به کسی احساس نفرت دارد و نه احساس دوستی و محبت.  دوستی های تیپ عزلت طلب ناپایدار و موقتی است، هرنوع رابطه نزدیک و مداوم بادیگران، خطریست که احتیاج به عزلت گزینی او را تهدید می کند. مگر اینکه شخصی را که برای امیزش و مصاحبت در نظر میگیرد، از تیپ خودش باشد و احتیاجات عزلت طلبی اورادرک کند.

 

نقش روابط در تیپ عزلت طلبی

عزلت طلبی

رابطه جنسی نقش فوق العاده مهمی در زندگی عزلت طلب بازی می کند. چون نهایت وسیله مناسب و بی مزاحمتی است که او را با دیگران در تماس نگه می دارد و از آن لذت می برد. در صورتی که تمایلات عزلت طلبی خیلی شدید باشد، از برقراری روابط جنسی هم امتناع خواهد کرد. اگر برقراری رابطه جنسی یا عشقی منوط به و وابستگی او باشد، از آن صرف نظر میکند. این امر نشان میدهد که تیپ عزلت ط هیچ چیز را به تنهایی و گوشه گیری ترجیح نمیدهد. از لذتهای خارجی و مادی که مخل استقلال و موجب وابستگی او گردند، چشم میپوشد و حذر می کند.  عزلت گزینی عادی و غیر عصبی در فلاسفه ی شرق برای رسیدن به  اخلاقی و روحی اهمیت بسیار دارد و با عزلت گزینی عصبی خیلی فرق دارد. در عزلت گزینی غیر عصبی شخص آزاده به منظور سیر در شگفتیهای درون خود و به طیب خاطر انتخاب می کند، در حالی که «عزلت گزینی عصبی» اختیارا و ازادانه درونی، اتخاذ این راه منحصر را بر انسان تحمیل کرده است. عزلت گزینی غیر عصبی ممکن است هدف و منظر مثبت و مفیدی داشته باشد. بسیاری از قدما به پوچی و بیهودگی جاه طلبی و موفقیت های به ظاهر پرجلال و عظمت پی برده و با کم کردن توقعات و چشم پوشی از چیزهای غیر ضروری به رفاه و آسایش درونی و خردمندی رسیده بودند. در انواع مذاهب و مکتب های فلسفی، ترک امور غیر ضروری یکی از شرایط حصول به علو روحی و پرورش معنویات به حساب آمده است، چشم پوشی از لذات شهوانی و هوی و هوس، انسان را به خدا نزدیکتر می کند.

از تضادهای اساسی یعنی مهر طلبی و برتری طلبی، در تیپ عزلت طلبی، بیش از سایر تیپ ها در او مشاهده می شود. مثلا عزلت طلب که برای استقلال و آزادی ارزش زیادی قایل است، احتیاج شدید پیدا می کند به اینکه خود را به دیگران بچسباند و در پناه آنها زندگی کند (از خصوصیات مهر طلب) و یا گاهی حالت های پرخاشگری و خصومت از خود نشان می دهد (از خصوصیات برتری طلبی)، بعضی مواقع اعتقاداتش متضاد و مغایر یکدیگر میگردد، به طوری که خودش نیز از این تضادها و مغایر بودن ان متحیر می شود. ملاحظه می شود که در وجود شخص عزلت طلب، حالتهای متضاد وجود دارد که تمایلات عزلت طلبی آنها بقیه را پوشش داده است و میدان فعالت انها را محدود میسازد و یک توان سطحی و تصنعی در خود عزلت طلب، ایجاد میگردد. اگر چنانچه فرد به وسیله «خود کاوی» و شناخت خود با ریشه و اعماق این تمایلات پی ببرد و به آنها واقف باشد و آنها را از بین
ببرد، میتواند به آزادی واقعی و درونی خود رسیده و خود واقعی را پیدا کند و زندگی را با موفقیت ادامه داده در نتیجه به آرزوهای واقعی خویش نایل آید.

 

منبع: https://model24.ir

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا