مدل لباس

پوشش قومیت های ایرانی و انواع آن در سیر زمان

پوشش قومیت های ایرانی باستان هم بنا به شرایطی که بوده است همیشه سبک و اصول خاصی داشته‌ است بررسی‌ها نشان می‌دهد که پوشش تمام بدن در دوره‌های مختلف تاریخی چه نزد زنان و چه نزد مردان در ایران یک حقیقت بوده‌ است و به هیچ وجه ایرانیان در برهنگی به سر نمی برده‌اند اما این را بایستی در نظر داشت که پوشش کامل و آراسته  زنان در ایران باپوشش چادر سیاه بسیار متفاوت بود و سبک خاص خودش را داشته است که ما در سایت مدل 24 توضیحات بیشتری در مورد پوشش قومیت های مختلف توضیح خواهیم داد.

ویل دورانت معتقد است پوشش قومیت های ایرانی و حجاب زنان در ایران باستان چنان برجسته‌است که می‌توان ایران را منشاء اصلی پراکندن حجاب در جهان دانست دایره‌المعارف لاروس نیز به وجود حجاب زنان در ایران باستان اشاره می‌کند در تفسیر اثنی عشری چنین آمده‌است: «تاریخ نشان می‏دهد که حجاب در فرس(فارس) قدیم وجود داشته‌است.

 

تاریخ پوشاک در ایران

تاریخ پوشاک به طور کلی بخشی از تاریخ تمدن و فرهنگ انسان است و برای آگاهی از پوشش قومیت های ایرانی باید فرهنگ مردم ایران را هم بررسی کرد روند تاریخ تمدن و فرهنگ انسانی از زمانی آغاز شد که انسان‌ها زندگی فردی و غارنشینی را رها کرده و هسته‌های ابتدایی نخستین جامعه بشری را پدید آوردند  از این رو در هر جامعه‌ای بنا به شرایط زیر نوع پوشاک و پوشش زنان و مردان متفاوت شد این روزها که حرف از گردشگری خلاق در میان است .

خوب است یکی از مهم ترین اهرم های رسیدن به آن هم احیا شود در این گونه گردشگران در قامت شهروند به کشورها می روند و قصدشان زندگی با مردمان آن منطقه برای آشنایی با فرهنگ و رسومشان است این گونه در حالی بسیار مورد توجه قرار گرفته است که ایران از جاذبه های این چنینی روز به روز دورتر می شود اگر شما در بازار های قزوین و کاشان و شیراز قدم بزنید اثری از لباس های رنگین این منطقه در پوشش قومیت های ایرانی نمی بینید و این هشداری برای آینده گردشگری ایران است.

پوشش قومیت های ایرانی

ترکمن لباسی به رنگ یاقوت

ترکمن های مانه و سملقان هم جزئی از خراسان شمالی اند اما آنها شاید از معدود قوم های ایرانی هستند که هنوز با همان شکل و شمایل سابق لباس می پوشند پوشش بانوان و مردان ترکمن خراسان شمالی با استفاده از ابریشم و پشم گوسفندان تهیه می شود و بیشتر شامل چاوک، کولته، چلپی و یلک است.

چاوک، لباسی شبیه مانتوهای امروزی است که پارچه آن از ابریشم قرمز رنگ و آستر زیر پارچه نیز در حاشیه ها و سرآستین ها سوزن دوزی دارد. چلپی، زیباترین لباس سوزن دوزی ترکمن و از جنس ابریشم است که با داشتن تنوع و ظرافت خاصی در مراسم  ازدواج  به عروس می پوشانند. یلک هم تنها لباسی است که با زیورآلات و سکه تزئین می شود و بر سر می اندازند و جنس آن نیز از ابریشم است
که نشان دهنده پوشش قومیت های ایرانی می باشد.

لباس محلی مردم خراسان

لباس های محلی مردم خراسان شمالی با داشتن تنوع چشم گیر رنگ و طرح علاوه بر این که پوشش اسلامی و کاملی برای زنان و مردان است  چون بیشتر برگرفته از زیبایی های طبیعت و رنگ های شاد فصل بهار هستند سبب آرامش روحی و روانی استفاده کنندگان هم می شود. البسه زنان و دختران کرمانج این استان غالبا شامل پنج قسمت یاشار یا اغلب (چارقد)، کراس (بلوز)، شیلوار (دامن)، جلیقه و شلیته است که نشان دهنده ی پوشش قومیت های ایرانی می باشد.

مردان کرمانج لباسشان شامل عرق چین که لاو، لچگ و… است که همانند پوشاک بانوان دارای رنگ های شاد و برگرفته از طبیعت است. هرچند به سختی می توان در شهرهای این استان چنین پوششی را دید.

لباس محلی مردم همدان

لباس اهالی همدان از سرپوش گرفته تا کفش میان مردان و زنان چندان تفاوتی ندارد  بافت پارچه و کفش ها به خصوص گیوه پیش از ورود اجناس خارجی یا کارخانه ای آن در روستاها و آبادی های این استان متداول است  ناگفته نماند گیوه های ملایر که به آن «آجیده» می گویند شهرت بسیاری در این منطقه دارد  پوشاک زنان این منطقه هم شامل چارقد  تن پوش و پاپوش است.

در مناطق کرد نشین این استان مثل تویسرکان و اسدآباد چارقد را «سرکی» می گویند و از جنس متقال، نجمه، اطلسی و ابریشم تهیه می کنند از روبند امروزه کمتر استفاده می شود  اما در گذشته بسیار متداول بوده است.

لباس محلی مردم کردستان

کردها طی قرن های متمادی با لباس محلی خود پیوند عاطفی عقیدتی و سنتی شدیدی برقرار کرده اند و علاقه زیادی به حفظ و نگهداری لباس سنتی خود که نشانگر هویت فرهنگی آنهاست دارند  لباس و پوشاک کردها از تنوع و غنای فوق العاده ای هم برخوردار است لباس آنها نمادی از همرنگی با طبیعت است که نشان دهنده پوشش قومیت های ایرانی می باشد.

یکی از ویژگی های لباس کردی این است که هرگز یک رنگ و تیره نیست بلکه همیشه با ترکیب رنگ های مختلف چشم ها را به خود جلب می کند و انسان را به این باور می رساند که تمام عناصر طبیعت و محیط پیرامون ازجمله مرغ زارهای سرسبز گل های رنگارنگ سپیدی  در این تنوع رنگ تأثیر مهمی داشته اند.

هرچند پوشاک نواحی مختلف کردستان مانند اورامان ، سقز، بانه ، گروس ، سنندج ، مریوان و… متفاوت است ، اما از نظر پوشش کامل بدن همه با هم یکسان است.

پوشش قومیت های ایرانی

لباس محلی مردم فارس

لباس های محلی استان فارس از زیباترین جاذبه های فرهنگی سراسر ایران است یک نمونه از لباس های محلی و سنتی مردم استان فارس لباس عشایر است  لباسی که شاید برای گردشگری ایران همچون یک برند معروف ظرفیت تبلیغ داشته باشد.

هنوز هم میان عکس ها و تصاویر سیاحان خارجی در ایران می توان لباس های عشایر را یافت و همین موضوع نشان می دهد لباس ها چقدر می توانند در وجهه و بازتاب فرهنگ ایران موثر باشند.

پوشاک زنان عشایر شامل کلاهک، آرخالق نبان، پاپوش، روسری، پیراهن، دامن(قر) است که بیشتر در رنگ های بسیار شاد و متنوع و الهام گرفته از طبیعت تهیه می شود  پوشاک مردان عشایر نیز شامل کلاه، پیراهن، آرخالق، شال کمر، چقه و کپنک است.

لباس عروس ها در جنوب فارس توسط زنان هنرمند شهر اوز تهیه می شود کاری که به نام خوس بافی می خوانند و رونق خوبی دارد.

لباس های محلی مردم گیلان

لباس محلی گیلان از زیباترین لباس های ایرانی است آنقدر که آوازه اش جهانی شده و به بازی های المپیک هم رسیده است در این میان لباس زنان گیلک خوش رنگ و نگار است و دل هر گردشگری را می برد لباس زنان روستایی گیلان با طرح های شاد و پرنقش و نگار قاسم آبادی، دیلمانی، تالشی و دامن های بلند چین دار قدمتی ۴۰۰۰ ساله دارد روسری و سربند (لچک) پیراهن یا جمه، جلیقه کت، الجاقبا، دامن، شلیته، شلوار و چادر کمر از بخش های اصلی لباس محلی زنان گیلان است که نشان دهنده ی پوشش قومیت های ایرانی است.

 

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا