سلامت

با کشف گروههای خونی و مواد تشکیل دهنده خون آشنا شوید؟

مایع سرخ رنگی که در تمام رگها جریان دارد و بدن از آن تغذیه می شود که حدود ۸ درصد از وزن بدن انسان بالغ را تشکیل داده و مرکب از گلبول های سفید و سرخ و پلاسما است و دارای 4 نوع گروههای خونی است. ما در مجله اینترنتی مدل 24 در مورد با کشف گروههای خونی و مواد تشکیل دهنده خون آشنا شوید، بیشتر توضیح خواهیم داد.

گروههای خونی

 

خون از چه موادی تشکیل شده است؟

خون از دو قسمت تشکیل شده است: ۱- سلول های کوچکی به نام « گلبولهای قرمز » و « گلبولهای سفید » که ۴۵٪ از خون را تشکیل می دهند.

گلبول های قرمز : سلول های خونی حاوی هموگلوبین است که وظیفه ی آن انتقال اکسیژن از ریه به بافت های بدن و انتقال دی اکسید کربن از بافت ها به ریه می باشد. همچنین قرمزی رنگ خون به علت ترکیب هموگلوبین و اکسیژن به وجود می آید.

گلبولهای سفید: سلول های خونی بی رنگ و فاقد رنگدانه که بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند و بدن را در برابر بیماری های عفونی محافظت می کنند.

پلاسما مایعی زردرنگ و چسبناک است که قست اعظم خون و ۵۵ درصد ازحجم خون را تشکیل می دهد. این مایع فاقد سلول های خونی و جزء اصلی خون محسوب می شود که گلبول های قرمز و پلاکت ها در آن شناورند .

95 درصد پلاسما را آب و 5 درصد بقیه را هورمون، پروتئین و مواد غذایی تشکیل می دهند.پلاکت ها جزء کوچکترین سلول خونی هستند که در واقع کار انعقاد خون به عهده آن هاست. هنگامی که قسمتی از بدن به علت بریدگی دچار خونریزي می شود پلاکت ها با لخته کردن خون، مانع خونریزی شدید می شوند.ولی گاهی اوقات انعقاد نابه جای خون موجب بروز سکته قلبی و ایسکمی مغزی(نرسیدن اکسیژن به مغز) می شود.

نکته: وجود ویتامین k و کلسیم برای انجام روند انعقاد خون ضروری است.

گروههای خونی

 

نقش خون در بدن انسان

رساندن اکسیژن و مواد غذایی به بافت ها، تنظیم دمای بدن، کمک به دفع مواد زائد از بافت های بدن و دفاع در برابر میکروب ها از مهمترین وظایف خون در بدن است.

گروههای خونی

تقسیم بندی خون بر اساس وجود یا عدم وجود آنتی ژن (ترکیباتی که پس از ورود به بدن، موجب تحریک واکنش های ایمنی می گردند و باعث می شوند بدن موادی به نام آنتی کور بر علیه آن ترکیبات تولید کند.) در سطح گلبول قرمز خون صورت می گیرد. به عبارت دیگر وجود این عامل باعث مشخص شدن گروه خونی فرد می شود.

چگونی کشف گروههای خونی

از زمانی که صحبت از نیاز به انتقال خون شد نیاز به کشف گروههای خونی نیز ضرورت پیدا کرد. از آنجا که مناسب ترین راه برای درمان خونریزی های شدید که به دنبال جراحات ایجاد شده در بدن بیماران به وجود می آمد انتقال خون بود، عوارض ناشی از عفونت در حین انتقال خون گسترش پیدا کرد و مرگ ناشی از این انتقال، پزشکان را بر آن داشت تا به مطالعه بیشتری در مورد خون و نحوه ی انتقال و تزریق خون از فردی به فردی دیگر برای جلوگیری از مرگ آنها بپردازند.

بنابراین نخستین انتقال خون در اوایل قرن هفدهم توسط پزشکی انگلیسی به نام ویلیام هاروی انجام گرفت، اما ناموفق بود و اغلب بیماران بعد از انتقال خون یا مریض می شدند و یا از بین می رفتند. در این زمان به دلیل ناشناخته بودن گروه های خونی اغلب انتقال خون ها با عدم موفقیت همراه بود تا اینکه در اواخر قرن هجدم و اوایل قرن نوزدهم میلادی – دانشمندی آلمانی بنام لاند اشتاینر و همکارانش به علت انتقال خون ناموفق پی برده و چهار گروه خونی را که یکی از مهمترین عوامل انتقال خون موفق است را کشف کردند.

گروههای خونی

 

اما با کشف گروههای خونی مشکل دیگری به وجود آمد و آن انعقاد خون بود چرا که انتقال خون مستقیم، همیشه امکان نداشت و به همین دلیل باید مکانی برای نگهداری خون های گرفته شده که در آینده مورد استفاده قرار می گرفت فراهم می شد. محققان با تحقیقاتی که در طی این مدت و در این زمینه انجام دادند توانستند بانک خون را برای نگهداری خون های اهدایی ایجاد کنند.

پس از کشف گروههای خونی و تأسیس بانک خون بود که دیگر نگرانی برای انتقال خون وجود نداشت و بسیاری از مرگ و میرها از بین رفت و بسیاری از بیماران بهبود یافتند. لاند اشتاینر به خاطر کشف گروههای خونی ، جایزه نوبل پزشکی را در سال ۱۹۳۰ به خود اختصاص داد.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا